Художня своєрідність лірики Б. Пастернака

Твір розміщено в * Теми творів для абітурієнтів від Tvir в Вторник 13 апреля

У ряді великих художніх відкриттів російської літератури XX століття поетична система Бориса Пастернака по праву займає одне з перших місць поряд із творчістю Блока і Маяковського. У кожного поета свій «образ світу, у слові виявлений». Зорове відчуття всякої людини вибірково і відмінно від сприйняття інших. Щодо цього художник — людина подвійна, тому що йому має бути не просто побачити світ, але і представити його знову, уже перетвореним, пропущеним через призму творчої уяви. Поетична картина світу, таким чином, є власністю самого автора, і те, що відбувається в ній, існує за його законами. Відклавши томик поезії Пастернака, задумаємося про той неповторний світ, що створив поет. З перших рядків нас вражає почуття преклоніння і захвату перед всім живим -  а живе у Пастернака все, що взагалі «є»: двори, сад, сутінок, весна, гроза, вулиці, пісок. Щомиті життя прекрасне, так само як прекрасні усі його прояви: поезія Пастернака не знає розподіли на велике і мале, низинне і піднесене, живе і неживе. Погляд автора схоплює все, слух — все чує, а мовлення всеосяжне:

 • Сліпого полудня желатин,
 • І жовті окуляри вимоїн,
 • І тонкі слюдинкі крижин,
 • І купини із чорної бахромою.

Поет, як губка, всмоктує в себе вологу життя, п’є «…небес осінніх гіркоту… гіркоту вечорів, ночей і людних збіговисьок», щоб потім вичавити все на папір. Ця «всеїдність» означає всеприйняття автором усього що відбувається і існує. Так, у житті є свої драми, але… Вірш «Марбург», шедевр раннього Пастернака, оповідає про дивну метаморфозу, що відбулася з героєм після того, як йому відмовила кохана. Він зауважує, що навколо все продовжує жити, що «кожна малість»

 • Жила й, не ставлячи мене ні в що,
 • У прощальному значенні своєму піднімалася.

Поступово біль відмови стихає: життя перемагає, і герой дивиться в обличчя новому дню. Героєві вірша відкрилася лікуюча сила світобудови. Але не слід забувати, що на початку було кохання. Саме кохання стало джерелом, поштовхом до відкриття світу. У поезії Пастернака це почуття виступає у новій якості. Закони кохання — це закони загального зв’язку явищ в усьому світі. Любовні конфлікти у Пастернака позбавлені того трагічного розжарення і навмисної «нестриманості» почуттів, які властиві їм у ліриці Маяковського і Цвєтаєвої. Любов у віршах поета вабить не тому, що «є в близькості людей заповітна риса», як вважає Ахматова. І ще менш через те, що всякий любовний дует є одночасно дуель, «двобій фатальний». Двоє розстаються тому, що

 • Сильніше на світі тяга ладь
 • І вабить пристрасть до розривів.

І конфлікти ці зовсім не безвихідні: ми відзначили це в «Марбурзі». Ще один приклад — у вірші з роману «Доктор Живаго», називається він «Пояснення». Герой, розстаючись із коханою, до певної міри утішає її:

 • Пройдуть роки, ти одружишся,
 • Забудеш безладдя.

Зворот «одружитися» тут не стільки офіційний, скільки піднесений. Вступають у світ, у нове життя. У відповідності своїй жіночій долі («бути жінкою — великий крок») героїня знайде нове щастя. Вражає дивне відношення Пастернака до жінки. Тема ця проходить червоною ниткою у багатьох його віршах. Жіночий образ у поета позбавлений крайностей інших авторів. Це не «геній чистої краси», не втілене підступництво і мінливість, не страждаюча жертва, не символ Вічної Жіночності. Відчутно якесь невловиме благоговіння «перед чудом жіночих рук», наділення жінки якоюсь чудесною якістю. Це — споконвічна близькість її до природи, її природність, переконливість і ствердність, гідні того, щоб бути оспіваними:

 • Красуня моя, вся стать,
 • Вся суть твоя мені по серцю,
 • Усе рветься музикою стати,
 • І все на рими проситься.

Незвичайним образом представлена у ліриці Пастернака природа. Мало чисто пейзажних описів, мало описів «чистої» природи. Усе намальовано якось упереміш: природа якась приміська, і недарма улюблений простір пізніх віршів автора — селище Переделкіне. Пастернак не відокремлює природне від культурного, рукотворного, а зближає їх. Він одомашнює стихії, він — поет, що живе, «у спорідненні з усім,  з вірою і знаючись із майбутнім у побуті». І тому у його віршах хвилі дивно, але все-таки ще цілком «поетично» шумлять «у мінорі», однак схожі вони на… вафлі, які пече прибій. Цей гастрономічний образ не виглядає безглуздим для того, хто знає Пастернака: у його «віршах він виражає сутність оригінального авторського підходу до світу, до природи. Описуючи чудесні миті життя, поет звичайно не втомлюється їх деталізувати. Вся його поезія — свого роду гімн деталям, подробицям. Поетична декларація цього підходу до світу і творчості — вірш «Давай роняти слова…». Теперішньому творцеві «ніщо не дрібне»: він занурений в обробку Кленового аркуша… Життя існує в подробицях, в деталях — у цьому розгадка його таємниці. Описати — виходить, показати зв’язки між предметами, їх «взаємини», у якомусь змісті їхню любов. Так, в одному з перших віршів Пастернака весна — «чорна». Весна? Пора любові, надій, і раптом… Однак поет хотів показати інше: після сніжної, білої зими оголюється чорний ґрунт, що передує і харчує зелень літа. Гімн деталям — порою незвичайним — стає гімном самого життя. Вірші   Пастернака  насичені   складними метафорами, порівняннями. У цьому «повідді образів і почуттів», як сказав про його поезію О. Мандельштам, читач часто просто губиться. Поет пише захлинаючись, одним суцільним потоком, прагнучи охопити явище в його миттєвому вигляді. Так народжується новий синтаксис Пастернака, що порушує норми мови в ім’я експресії.

 Виразність його рядків підкреслюється звуковими повторами, алітерацією, до якої завжди любив прибігати поет. Поезія Пастернака рівною мірою мальовнича і музична (атмосфера дитинства поета сприяла розвитку різних художніх здатностей). У ній — жовто-лимонні ставки, чорні струмки, червоний віск мандаринів. Повтор схожих звуків у строфі як би скріплює текст, натякає на якісь сховані зв’язки предметів. Пастернак вніс у вірші своє бачення світу: «луги, осоки, косовиці, грози розкати» у їхній неповторності і життєтворчій силі. У нього своє розуміння світу і свій спосіб його вираження: експресивний, динамічний, метафоризований. Сутність свого методу, як і право на нього поет визначив у своїх замітках так: «Геній є кровно відчутне право міряти геть усе по-своєму, почуття короткості із вселеної, доступності всього живого».

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Художня своєрідність лірики Б. Пастернака . Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru