Вірш М.Ю.Лермонтова «Три пальми». Урок культурологічного аналізу (частина 2)

Розміщено від Tvir в Четверг 27 мая

Учні повинні зазначити, що пальма — священне дерево. Це символ вічного життя, вічності природи (бо вонс вічно зелене), символ краси, праведного буття, а ще це втілення Святої землі, де ступав Ісус Христос. Однак у Лєрмонтова доля трьох пальм трагічна. Люди знищили їх, а це означає, що вони знищили не тільки дерева, але й красу, природу, мораль і Бога. У цьому полягає філософський зміст лермонтовської алегорії, вміщеної у формі східної легенди.

Образи пальм. Пальма — символ краси, гордості, гармонії природи, вічного життя, Божого смислу (у Лєрмонтова ще — символ мистецтва).     У Пушкіна пальма і джерело залишаються незайманими, у Лєрмонтова люди знищують пальми й джерело, що втамували їхню спрагу. Джерело — символ змісту буття, це джерело життя, духовності. Божого смислу.   У Пушкіна відбувається духовне пробудження людини, у Лєрмонтова — ні. Пушкін вірить у моральне перетворення людства, тому його вірш закінчується оптимістично. А твір Лєрмонтова сповнений глибокого трагізму.

Мандрівник у Пушкіна — караван мандрівників у Лєрмонтова. Це уособлення людства, що блукає в пустелі, не знаючи певного шляху.   Вірш «Три пальми» викриває людство, його духовну не-зрячість і жорстокість. Караван мандрівників у Лєрмонтова ніколи не знайде правильного шляху, бо вони знищують все святе навколо. А у вірші Пушкіна є надія на те, що людина знайде правильний шлях, припавши до джерел Божої мудрості.

Бесіда за питаннями вчителя:

 • -        Що уособлюють собою три пальми у вірші Лєрмонтова? Чому саме цей образ письменник робить центральним?
 • -        Як змальовується людство у творі? Доведіть, що Лєрмонтов показує людей з різних боків, визнаючи їхню силу й красу і водночас засуджуючи байдужість, духовну ницість, жорстокість. Наведіть відповідні рядки.
 • -        Які художні засоби підкреслюють трагічність фіналу вірша?
 • -        Про що попереджає людство Лєрмонтов?
 • -        Визначте основну ідею вірша.
 • -        На прикладах із сучасного життя доведіть актуальність вірша Лєрмонтова «Три пальми» в наші дні.

У ході бесіди учні з’ясовують, що три пальми — багатозначний образ. Це і символ матері-природи, у якої люди мають навчатися і берегти її, і символ життя — плідного, родючого, корисного, повнокровного, самовідданого, і символ прекрасного, і символ мистецтва, що прагне служити людям, і символ Божої істини. Внаслідок багатозначної природи цей образ дає можливість Лєрмонтову порушити важливі проблеми: людина і природа, людина і мистецтво, людина та її мораль, людина і Бог, ставлення до навколишнього світу, до свого сучасного і майбутнього та ін.

Яким же постає людство у творі Лєрмонтова? Спочатку ми бачимо мальовничу картину яскравого, розкішного каравану. Автор захоплюється людьми, милується їхньою силою та красою:

 • Мотаясь, Висели меж твердих горбов
 • Узорные полы походных шатров;
 • Их смугль/е ручки поро(і подымали,
 • И черные очи оттуда сверкали…
 • И, стан худощавый к луке наклоня,
 • Араб горячил вороного коня.
 • И конь на дыбы подьшался порой,
 • И прыгал, как барс, пораженими стрелой;
 • И белой одежды красивше складки
 • По плечам фариса вились в беспорядке;
 • И с криком и свистом несясь по песку,
 • Бросал и ловил он копье на скаку.

Три пальми й чисте джерело дали їм притулок, втамували спрагу, розрадили втому, а люди знищили їх, вони зруйнували те, що принесло їм користь і насолоду.

Опис людства у вірші різко змінюється з початком ночі.

 • Но только что сумрак на землю упал,
 • По корням упругим топор застучал.
 • И пали без жизни питомци столетий!
 • Одежду их сорвали малые дети,
 • Изрублены были тела их потом,
 • И медленно жгли их до утра огнем.

Від цієї картини стає моторошно. Характеристика людства, його жорстокість подається через дієлова: «топор застучал», «одежду их сорвали», «изрублены были тела их потом», «и медленно жгли их». Люди, кбтрі не вирощували цих пальм і не розчистили джерела, знищили за одну мить те, що наливалося цілющою силою роками. М.Лєрмонтов викриває безвідповідальність і байдужість людства до природи, його нездатність відчути красу, засуджує духовну ницість, жорстокість до всього живого. Що залишили по собі люди? Пустелю. Вони прийшли з пустелі і залишили по собі пустку. Ось до чого призводить духовна спустошеність. Не випадково тут виникають образи дітей, жорстоких і хижих. Діти — символ майбутнього. Але яке може бути майбутнє у людства, що все руйнує на своєму шляху?.. Врешті-решт воно зруйнує, знищить і самого себе…

Фінал пройнятий глибокою тривогою і трагізмом, що передаються з допомогою епітетів («и следом печальним по почве бесплодной», «пепел седой и холодний», «ос-татки сухие», «песок раскаленныи»), метафор («и ныне все дико и пусто кругом»), форм заперечення («не шеп-чутся листья с гремучим ключом»). І ніхто не знає, чи зможе мертва земля відродитися, бо ще не відродилася душа людини.

Вірш «Три пальми» має попереджувальний характер. Поет застерігає людство проти духовного самознищення. Якщо людина не відкриє в своїй душі Бога, красу, відповідальність за долю світу, мудрість природи, милосердя до всього живого, це може призвести до най-трагічніших наслідків (згадаймо Хіросіму й Нагасакі, Чорнобиль, загибель російського атомного підводного човна «Курськ»). У відродженні людства велику силу має мистецтво, яке може повернути його обличчям до нагальних духовних проблем. Таким є і вірш Лєрмонтова «Три пальми», в якому нагадується про зруйновані святі цінності, що потребують відродження.

Домашнє завдання. Напишіть твір на тему: «Що може стати духовним джерелом для людства?» (за віршами М.Лєрмонтова «Три пальми» і О.Пушкіна «Наслідування Корану» («И путник усталый на бога роптал…»).

Олена Криченко учитель зарубіжної літератури Луганськ

 

 Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
2009-2020 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru