Війна 1812 року у романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Твір розміщено в * Теми творів для абітурієнтів від Tvir в Воскресенье 14 марта

«Війна і мир» — російська національна епопея. «Без удаваної скромності, — це як «Іліада»»,  — говорив Толстой  Горькому. Із самого початку роботи над романом автор цікавився не тільки приватним, особистим життям героїв, але й тими історичними подіями, на тлі яких розвертаються події. У центрі цих історичних подій стояла війна 1812 року. Вона і є сюжетним стрижнем «Війни і миру». Усім героям роману, як з вищого аристократичного суспільства, так і простим селянам, довелося зштовхнутися з війною прямо або побічно. Саме у війні розкривалися справжні характери людей, виявилася їхня суть. «Війна і мир» починається сценами, що малюють дворянське суспільство з його світськими салонами, порожніми розмовами і балами.

Про мирне життя героїв йдеться мова у перших двох томах. За цей час ми встигаємо звикнути до персонажів, втягтися в їхній побут і навіть прожити з ними цілих сім років. Війна, що почалася із французами, спочатку не зачіпає глибин країни. Не змінився звичайний розпорядок життя в Лисих Горах, куди заїжджає князь Андрій. Як і колись живе і сім’я Ростових у Москві, більше стурбована хворобою Наташі, чим війною. У світських салонах усе так само зустрічаються аристократи, хіба що небагато змінилися теми розмов. Про війну говорять, але вона далеко й поки ніхто не уявляє собі всієї трагічності ситуації. Ідея народного ополчення викликає у дворян побоювання, що селяни наберуться вільного духу. «Краще ще набір… а те повернеться до вас ні солдат, ні мужик, і тільки одна розпуста», — так говорив один з тих, що зібралися в Слобідському палаці дворян. У іншого оратора, «якого П’єр за старих часів бачив у циганів», «негарного гравця в карти», «патріотизм» проявляється в елементі: «Ми покажемо Європі, як Росія повстає за Росію». Толстой засуджує і висміює цей помилковий патріотизм, що проявляється тільки на словах. Мало стурбовані війною поки і селяни. Народна Росія ще не піднялася, не відчула нація, що загрожує небезпека. І лише тоді по сьогоденню сколихнулася Росія, коли ворог підійшов до Смоленська. Автор показує поведінку в цей момент всіх слоїв нації, не тільки дворян, але й купечества, міщанства, селян і інших. Люди схвильовані майбутніми подіями. Старий князь Болконський набирає селянське ополчення. Цей епізод підсилює трагічність війни. Тепер уже жодна людина не може стояти осторонь. Здано Смоленськ, усюди страшні картини руйнування, загибель урожаю. Все це відбувається на тлі відступу військ.

«Жара й посуха стояла більше трьох тижнів… хліби, що залишилися на корені, згоряли й висипалися. Болота пересихали. Худобина ревіла від голоду, не знаходячи корму по спаленим сонцем лугам. Ішли відступаючі війська, потопаючи в пилу. Сонце представлялося великою багряною кулею. Вітру не було, і люди задихалися в цій нерухомій атмосфері…». Толстой відтворює тяжку картину відступу російської армії, що сприймається як народне нещастя. Разом з тим росте рішучість вистояти та озлоблення проти ворога. У війну із французькою армією вступає вся нація: від представників дворянства до селян. Створюються партизанські загони. Війна здобуває новий, народний характер з моменту прибуття в армію її нового головнокомандуючого. Кутузов персоніфікує в романі справді народну стихію й народну мудрість. Раніше доля країни була в руках тих німецьких генералів-теоретиків, якими оточив себе Олександр. Кутузов же — герой народний, національний. Толстой показує, з якою любов’ю ставляться до нього прості солдати і партизани. «Говорять, усім доступний, слава Богу. А то з ковбасниками лихо! Недарма Єрмолов у німці просився. Тепер, либонь, і з росіянином говорити можна буде. А те чорт знає що робили. Усі відступали, усі відступали», — говорить про Кутузова Васько Денисов. У Кутузова, на думку Толстого, втілилося все краще, чисто народне. Він не тільки навчений найбагатшим досвідом, але й і талановитий полководець. Він знає і розуміє душу російської людини, і солдати йому довіряють. «Спасибі» Кутузова було вищою нагородою. Він знає і розуміє також, що часто вирішують долю бою не розпорядження головнокомандуючого, не кількість гармат і людської сили, а невловима сила, називана бойовим духом. І він вміє створити бойовий дух у солдатів,  вміє підтримати кого ласкавим словом, кого поглядом, кого направити на шлях щирий строгістю.

 Через війну пройшли всі герої роману, вона знайшла відбиття в долі кожного з них. Спілкування П’єра з російськими солдатами народжує в ньому бажання «увійти в це життя, всією істотою просочитися тим, що робить їх такими». У війні виявив себе як справжній патріот Андрій Болконський, що, усвідомлюючи, що батьківщина в небезпеці, зробив все, що міг, для її захисту. Толстой яскраво малює сцени бою в романі. Він не прикрашає війну, показує всі її жахи, весь біль і кров. Бородіно зломило французів. У запеклій битві росіяни не тільки вистояли, але і зовсім вимотали французьке військо. Треба додати, що перевага в людській силі була на боці французів. Кутузов, заступаючи на пост головнокомандуючого, загрожував французам: «Вони будуть у мене конину жерти!» І дійсно, вони, коли в них животи підвело від голоду, жерли не тільки конину, але й падаль, куталися, рятуючись від холоду, у ганчір’я і зрештою з ганьбою бігли з Москви. «Усе тріумфувало перемогу, усе кипіло життям у розореній і ожилій столиці». Але перемога дісталася дорогою ціною. Кращі люди за порятунок батьківщини заплатили своїм життям.

Толстой показує, що війна стала історичним рубежем у розвитку російського суспільства. Зі смертю старого князя Болконського відходить у минуле єкатерининська епоха. Руйнування Ростових і смерть графа Іллі Андрійовича знаменують кінець і старого патріархального побуту.

 

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Війна 1812 року у романі Л. М. Толстого «Війна і мир». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru