Урок-дискусія за романом Л.Толстого «Анна Кареніна». Частина четверта

Розміщено від Tvir в Четверг 27 мая

Незважаючи на гострий і напружений драматизм твору, читача не полишає враження виходу з темного лабіринту протиріч. Це враження пов’язане з образом Костянтина Левіна, який утілює толстовські пошуки духовних цінностей у світі, де руйнуються моральні ідеали. Характерною особливістю російської класичної літератури XIX ст. є віра у внутрішні можливості людини, яка здатна знайти шляхи власного відродження у своїй душі, а це може стати запорукою відродження всього суспільства. Образ Костянтина Левїна є підтвердженням гуманістичної позиції автора. Левін відданий рідній землі, селянам, праці. Він гостро відчуває лицемірство, порожнє існування світських кіл і прагне знайти шляхи гармонізації життя — і особистого, і суспільного.

Через довгі роздуми, гіркі розчарування й численні помилки Костянтин нарешті відкриває в собі важливу істину: «Життя моє тепер, усе моє життя, незалежно від усього, що може трапитися зі мною, кожна хвилина його — не тільки не беззмістовне, як було раніше, а має безсумнівний зміст добра, який я владен укласти в нього!» На цій високій оптимістичній ноті завершується роман. Показавши глибоку трагедію особистості й суспільства, Толстой як гуманіст накреслив шляхи виходу з цієї трагедії, які, на його думку, треба шукати передусім у своїй душі. Людина, за словами письменника, не приречена тільки на страждання, у неї є інше високе покликання — повернути в життя «безсумнівний зміст добра», і тоді страждання полишать людство назавжди.

Підведення підсумків уроку. У романі «Анна Кареніна», як і в інших творах письменника, знайшла художнє відображення його філософська концепція, що спирається на вчення про справжнє життя. Людина, на думку митця, — суперечлива істота, в ній вступають у боротьбу два начала: плотське і духовне, тваринне і божественне. Тілесне життя не має такого великого значення, як життя духовне. Людина повинна відкрити в собі велику любов до світу, до ближнього і служити їм, як самій собі. Лише так можна наблизитися до справжнього життя. Чим більше людина віддає іншим, чим змістовніше її духовне «я», тим більше вона відчуває свій зв’язок з людством і не боїться смерті, бо духовне єство, за словами Толстого, є вічним.

Письменник заперечує суспільні інститути: церкви, власності й сім’ї, тому в його творчості вони піддані нищівній критиці. На думку Толстого, церква втратила свій високий духовний зміст і не наблизила, а, навпаки, віддалила людину від Бога. Держава морально розбещує людей, оскільки викликає в них не почуття служіння іншим, а прагнення до влади, грошей, кар’єри. У сім’ї, як і в усьому суспільстві, панують закони брехні й лицемірства. Все це віддаляє людей один від одного і від розуміння справжньої сутності існування.

Толстой досяг великої майстерності в зображенні людських характерів. Вони позбавлені однозначності, повчальності. Образи показані в динаміці, в складному переплетінні вчинків і почуттів. Пластичність образам надають різні засоби психологізму: пряма і непряма мова, монологи і діалоги персонажів, виразні деталі, психологічні портрети тощо. Психологічний аналіз в «Анні Кареніній» порівняно з попередніми творами значно поглибився. У героїв уже менше тієї простоти і ясності в душевних порухах, як це було притаманно героям «Війни і миру». Вони сповнені лихих передчуттів, тривоги, що відображають атмосферу суперечливого часу.

Велике значення в романі мають символи. Наприклад, залізниця символізує загальне зло, антигуманні сили, які загрожують людству. Перегони — це уособлення аморального, абсурдного життя суспільства, де триває жорстока боротьба тощо. Толстой є неперевершеним майстром у зображенні природи, що є і засобом характеристики героя, і психологічним фоном подій, і водночас вираженням думок про існування іншої, відмінної від суспільної, сфери — простоти, правди, природності, де кожне єство повертається до своєї суті.

Домашнє завдання. Допишіть історію життя одного з героїв роману «Анна Кареніна» (за вибором) після смерті Анни. Як могли скластися долі персонажів у майбутньому? Обгрунтуйте свою думку.

Наталя Марченко кандидат філологічних наук Полтава

Сторінка: 1 2Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru