Урок-дискусія за романом Л.Толстого «Анна Кареніна». 10 клас

Розміщено від Tvir в Четверг 27 мая

Сам Толстой під час севастопольської облоги виявив незвичайну хоробрість. Майже місяць він служив у найне-безпечнішому місці — на четвертому бастіоні. Його враження від севастопольської облоги змальовані у трьох чудових оповіданнях: «Севастополь у грудні місяці» (1854), «Севастополь у травні» і «Севастополь у серпні 1855 року» (1855). Як і в кавказьких нарисах, Толстой, по суті, перший у світовій літературі правдиво показав війну — «не в правильному, красивому, блискучому строю, з музикою і барабанним боєм, із розгорнутими знаменами і гарцюючими генералами», а «в справжньому її вияві — у крові, стражданнях, у смерті».

У першому оповіданні «Севастополь у грудні місяці» автор захоплюється силою духу народу, який захищав «не місто, а вітчизну». Моральна чистота і духовне єднання — ці якості, на думку Толстого, можуть допомогти народові у будь-яких випробуваннях.

Оповідання «Севастополь у травні» має критичний характер. Толстой як гуманіст засуджує війну, що несе лише смерть, голод, розбрат. Опис Севастополя подано в трагічному плані. У місті багато поранених, мати не дочекалася свого сина, сім’я залишилася без рідної домівки… Символічним у творі є образ маленького хлопчика, який у батьківському кашкеті збирає квіти в долині, де лежать мертві тіла. Образ дитини стає символом народного горя і вічним докором тим, хто посилає людей на війну. Закінчуючи друге севастопольське оповідання, Толстой писав: «Де зло, якого потрібно уникати? Де добро, яке потрібно наслідувати, в цій повісті? Хто злодій, хто герой її? Усі добрі, і всі погані… Герой же моєї повісті, котрого я люблю всією душею, котрого намагався відтворити у всій красі його і який завжди був, є і буде прекрасним, — правда».

Головна правда, яку бачив Толстой в оточеному Севастополі, — це душевна чистота скромного російського солдата, який захищав свою батьківщину. У третьому оповіданні — «Севастополь у серпні 1855 року» — йдеться про останні дні героїчної оборони й штурм Малахова Кургана. Автор утверджує духовну велич простого народу, який мужньо переживав поразки, не втративши головного — любові до вітчизни.

Приїхавши до Москви у другій половині листопада 1855 року, після падіння Севастополя, Толстой уперше потрапив у літературне середовище. Він познайомився з Тур-генєвим, Некрасовим, Гончаровим, Писемським, Фетом, Чернишевським і як письменник, і як людина відчув уважне і навіть захоплене ставлення.

Один із його друзів, П.В.Аннєнков, писав у кінці листопада 1856 року Тургенєву: «Толстой невпізнанний, і шлях, який він пробіг протягом літа й осені, просто величезний… Я з ним зійшовся і, просто сказати, любуюся ним… Робота в ньому йде величезна». В.П.Боткін на початку січня 1857 року говорив у листі до Тургенєва, що Толстой «весь сповнений жадоби знання й навчання» і що в ньому відбувається великий моральний процес». Сам Толстой у щоденнику відзначив: «Я неймовірно щасливий весь цей час. Тішуся швидкістю морального руху вперед».

Більше ніж за рік, що минув від приїзду з Криму, Толстой написав повісті «Юність», «Два гусари», «Ранок поміщика» та кілька оповідань. Ніхто до нього в російській літературі не зображував з такою глибиною внутрішнє життя особистості незалежно від її соціального стану. У ранніх творах виявилася характерна ознака художнього методу письменника — через душу людини показати загальний стан суспільства.

У кінці листопада 1856 року Толстой пішов у відставку, а вже через два місяці відправився у першу закордонну подорож, що тривала півроку. Він відвідав Францію, Швейцарію, Італію, Німеччину. Прекрасна природа захопила письменника, проте водночас він був вражений надмірним прагматизмом і бездушністю буржуазної цивілізації. У повісті «Із записок князя Д.Нехлюдова. Люцерн» Толстой з обуренням пише про європейську дійсність, яка не знає ні жалості, ні поваги до людини, яка глибоко байдужа до мистецтва.

Письменник починає замислюватися над проблемами цивілізації і який вплив вона має на людину, у чому справжнє добро і зло, чи можна змінити світ. Відповіді на ці питання він шукатиме усе життя…

Наталя Марченко кандидат філологічних наук Полтава

Сторінка: 1 2Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru