У додатках вміщено варіанти творів

Розміщено від Tvir в Среда 26 мая

Зазвичай у додатках вміщено варіанти творів, документи, листи, щоденники, записи, спогади, критичні статті — усе, що потрібно для сприйняття твору читачем. Скажімо, у додатках до казок братів Грімм можна натрапити на слово Я. Грімма до видання «Дитячих сімейних казок» (1857), фрагменти робіт Г. Скурли, дослідника їхньої творчості, а також «Основні дати життя і творчості Я. і В. Грімм. У додатках до «Гамлета» пропонуються уривки з праць Е. Лес-сінга, Й. В. Гете, В. Гюго, В. Бєлінського та інших дослідників. Видання «Батьків і дітей» для учнів супроводжується листами І. Тургенєва, фрагментами з його нарису «З приводу «Батьків і дітей», відгуком на роман О. Герцена.

Додатки — легкодоступне джерело інформації, яке варто використовувати на уроці літератури. Як бачимо, проблема добору допоміжних матеріалів, необхідних для уроку зарубіжної літератури, існує. Але вона не така безнадійна, як це іноді здається, і може бути розв’язана, якщо є головне — пристосовані для школи видання програмних творів.

Окрім заголовків, підзаголовків, присвят, авторських передмов і післямов, приміток, додатків, інформаційний багаж учнів можуть доповнювати різні статті, коментарі, покажчики (іменні, тематичні, предметні). Навіть епіграфи здатні ввести твір у певний контекст. Епіграф до «Заметілі» О. Пушкіна — у літературний контекст, до «Анни Карені-ної» Л. Толстого, «Овода» Е. Л. Войнич — у християнський, до «Сорочинського ярмарку» М. Гоголя — у фольклорний.

Цінність фонових знань для опанування літератури очевидна, але художній текст, звичайно, первинний. Хто не прочитав текст, не має потреби у додаткових матеріалах. Проте й ті, які «ковтають» книги, теж не потребують їх — вони задовольняються поверховим сприйняттям прочитаного. Потребу в додаткових знаннях відчувають лише ті, котрі мають певний рівень читацької культури, тобто літературної грамотності. Пригадаймо К. Воннегута: ми «маємо бути грамотними, глибоко грамотними», щоб сягати вершин Шекспіра, Гете, Пушкіна…

Н. О. Півнюк, кандидат педагогічних  наук, КиївСтислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru