Тема твору: Доля рідного краю й українського народу в поезії Івана Франка

Твір розміщено в Іван Якович Франко від Tvir в Среда 16 декабря

«Скрізь і завжди у мене була одна провідна думка — служити інтересам мого рідного народу …», — писав Іван Франко наприкінці свого життя. З великою емоційною силою це твердження втілене в численних його поезіях. Роздуми про долю Батьківщини та українського народу є постійною темою поетичних творів Франка. (Народе мій… Твоїм будущим душу я тривожу…). Рідна земля є джерелом його творчого натхнення, тож поет спрагло припадає до «цього джерела, намагаючись набратися сил для боротьби, а отже — й для життя, бо життя для нього є нічим іншим як боротьбою:

 • Земле, моя всеплодющая мати.
 • Сили, що в твоїй живе глибині,
 • Краплю, щоб в бою сильніше стояти,
 • Дай і мені!

У вірші «Не пора…», який уже після Франкової смерті став національно-визвольним гімном галицьких українців, поет закликає скинути ганебні пута рабства й прислужництва царській Росії та Австро-Угорській імперії. З контексту зрозуміло, що йдеться передовсім про духовну неволю українців, яку необхідно подолати:

 • Не пора, не пора, не пора
 • Москалеві й ляхові служить!
 • Довершилась України кривда стара
 • Нам пора для України жить!

Палким закликом до сотень тисяч українців, дороговказом в їхніх визвольних змаганнях стала поема ‘Великі роковини , написана Іваном Франком з нагоди святкування сторіччя виходу «Енеїди». Пройшовши школу життя, поет навчає українську молодь:

 • До великого моменту
 • Будь готовий кожний з вас,
 • Кожний може стать Богданом,
 • Як настане слушний час.

Найвищої концентрації ідеї національного звільнення українського народу досягли в поемі Мойсей . Цей твір є своєрідним підсумком роздумів поета над історичною долею України. Поема написана 1905 р., коли в Росії піднімалася революційна хвиля. Франко сподівався, що революція нарешті принесе визволення й українському народові. Поета особливо зачіпали питання взаємин широких мас з тими політичними силами, які могли б очолити їхні виступи. Він вважав, що керманич мав віддати всі сили благородній визвольній справі. Для реалізації актуальної суспільно-політичної проблеми Франко. обрав біблійну історію про те, як старозавітний пророк Мойсей вивів єврейський народ з єгипетської неволі. Велична постать Мойсея, який присвятив своє життя служінню народу, який не тільки пристрасно закликав людей скинути тягар рабства, а й упродовж сорока років терпів разом з усіма страждання виснажливого походу, привертала увагу багатьох митців. Проте український поет знайшов нові грані цього вічного образу, сповнив його яскравим українським колоритом.

У передмові до твору Франко зазначав: «Основною темою поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, непризнаного своїм народом. Ця тема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і основана на біблійнім оповіданні».

Як і всі твори Франка, поема спроектована в сучасну авторові українську дійсність. У цьому з яскравою очевидністю переконує пролог до твору, безпосередньо звернений до рідного замученого, розбитого народу. Поетові болить, що століття гніту витравили в краян кращі національні якості й натомість прищепили укриту злість, облудливу покірність до чужинців, які зрадою й розбоєм скували їх і заприсягли на вірність. Ціла злива риторичних запитань виражає біль і сором поета, та попри все він не втрачає надій на моральне оздоровлення народу. Справді, не можуть піти в безвість жертовність тисяч борців, які офірували людові душу й тіло. Недаремно проливалася їхня кров за свободу вітчизни. Сила й м’якість, дотеп і потуго і все, чим може вгору дух підняться, продовжують жити в нашому слові. Не може загинути українська пісня, в якій ллється туга і сміх дзвінкий, і жалощі кохання, надій і втіхи світляная смуга.

Поет висловлює впевненість у відродженні національної самосвідомості й гідності поневоленого, але не скореного великого європейського народу:

 • Та прийде час, і ти огнистим видом засяєш у народів вольних колі,
 • Труснеш Кавказ, впережешся Бескидом,
 • Покотиш Чорним морем гомін волі,
 • І глянеш, як хазяїн домовитий,
 • По своїй хаті і по своїм полі.

 

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Тема твору: Доля рідного краю й українського народу в поезії Івана Франка. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет »

  Нові твори

  Чому б Вам не залишити свій комертар?

  Ви не можете відправити коментар анонімно зареєструйтесь будь ласка.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru