Тема рідної домівки в поезії С. О. Єсеніна

Твір розміщено в * Теми творів для абітурієнтів від Tvir в Вторник 27 октября

Сергій Єсенін — великий російський поет. Головна й визначальна риса його поезії — народності. Йому не потрібно було читати про соціальні протиріччя села, йому не було потрібно шукати шлях до народу, вивчати й осягати його душу, тому що дитинство і юність він провів у рідному рязанському селі Константинове. Він своїми очами бачив убогість сільського життя, важка й непосильна сільська праця, позбавлення й умови, у яких жили й працювали   селяни. З раннього дитинства рідна земля дала йому найбільше — народний погляд на життя, наділила народною мудрістю, він побачив добро й зло, щастя й нещастя. Пісні, повір’я, частівки, сказання, які він чув у дитинстві, стали основою й головним джерелом його творчості. Любов до рідної землі і її вічно прекрасній природі була вбрана Єсеніним з молоком матері. Природі, батьківщині й рідній домівці він присвятив більшу частину своїх добутків.

У селі в ті роки було дуже важко. Селяни багато працювали, виконували непосильну роботу. У вірші «Коваль» поет описує важку роботу коваля в задушливій і похмурій кузні.

«І важкий нестерпний жар» і «від шуму в голові коштує вигар». Нахиляючись до ковадла, воно безперервно махає руками так, що «мережею червоної розсипаючись, в’ються іскри в особи». Селяни дуже боялися посухи й, зітхаючи, молилися, щоб дощик полив їхнє жито.  Особи курні, загоріли. Віка вигризла далечінь, И впилася в худе тіло Спасу лагідного сум. Та й у хатах «в’ється сажа над заслінкою» і «таргани лізуть у лаз». Дуже важко стає на душі, коли читаєш про реальне селянське життя. Поет говорить: «За важкою сохою ця частка дана». Звичайно, селянам було важко, але хіба можна залишити без уваги опис сільських свят, сільських гулянок, картини казкової краси природи, красу людей праці. В одному з віршів поет описує недільний сільський базар:

 • Балагани, пні й коли,
 • Карусельний пересвист…

Вечорами можна почути пісні гусляра, «дрібну пісню» рибалок, пісні дівчини. У селі «пахне яблуком і медом», гуде «на лугах веселий танок» і чутний дзвінкий «дівочий сміх». По дорозі «скакає скажена трійка на селище в хоровод». У дівчини — «червоної ряшкою по білу сарафан на поділі», гарні вишиті хустки, а в хлопців — червоні пояси й білі сувої. Проводячи своє життя серед природи, поет уважно вивчав все навколишнє: схід сонця, вечірню заграву, ліси, поля, квіти й багато чого іншого. У віршах описані все пори року: «співає зима — аукає, волохатий ліс колише», «осінь — руда кобила…» Поет порівнює природу з людиною: «верби — лагідні черниці», » дівчина-їли», «зелена зачіска, дівоцькі груди, про тонка берізка…». А скільки прекрасних рядків присвятив Єсенін своїм улюбленим деревам — символам Росії: «Біла берізка під моїм вікном», «Клен ти мій опалий, клен заледенілий», «Сипле черемшина снігом», «Черемшина запашна з   весною  розцвіла». Щоб вірш був більше барвистим, він використає колірну символіку, епітети, метафори, порівняння: «на гілці хмари, як зливу, золотиться спіла зірка», «золотою жабою місяць розпластався на тихій воді», «зоря на даху, як кошеня, миє лапкою рот» і інші засоби. Кожний рядок його віршів пронизаний живою радістю й любов’ю до милої батьківщини, до рідної домівки й тому не може не торкати наші серця.

А скільки прекрасних слів сказано в його віршах про тварин. Він розуміє їхньому душу, для нього квакання жаб — музика. Деякі з віршів він присвятив «братам нашим меншим»: «Пісня про собаку», «Собаці Качалова», «Лисиця», «Корова» і інші. Любов до тварин він зберіг на все життя.

Поезія Єсеніна завжди знаходила добрий відгук у душах людей. У наші дні ми є свідками його світової слави, всенародної любові до нього. Зараз його вірші переведені на грузинську, білоруську, литовську, український і іншу мови. Його добутку використають композитори, художники, драматурги. А чому нас так притягає сила поезії? Що робить його лірикові близької й дорогою для читачів? Звичайно ж, любов до людини, до батьківщини, природі, рідній домівці. Його добутку будять у нас найясніші почуття, і ми знаходимо в його поезії щось близьке нашій душі.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Тема рідної домівки в поезії С. О. Єсеніна. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет »

  Нові твори

  Чому б Вам не залишити свій комертар?

  Ви не можете відправити коментар анонімно зареєструйтесь будь ласка.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru