Тема еміграції у творчості В. Стефаника
Еміграція західноукраїнського селянства була справжньою трагедією нації. За слуга В. Стефаника в тому, що він один із перших помітив це страшне і болюче явище і підніс голос на захист цих страдників. Про допомогу емігрантам В. Сте фаник писав у статті «Для дітей», де розкрив причини еміграції — злидні та бе і земелля селян.
1899 року-в «Літературно-науковому віснику» з’явилася новела «Камінний хрест» — єдиний твір Стефаника, присвячений темі еміграції. В основу новели покладено справжній факт. Стефан Дідух, односелець письменника, емігруючи до Канади, поставив на своєму полі камінний хрест. Та справжніми прототипами головного героя були тисячі емігрантів, доля яких глибоко вразила письменника, Стефаника цікавили душевні муки селянина, спричинені вимушеною розлукою з селом. Тому всю увагу він зосереджував на внутрішньому світі героя, його переживаннях, психології.
У першому розділі «Камінного хреста» автор подав портрет свого персонажа, зіставивши його з конем. Таке зіставлення красномовно свідчить про виснажливу працю селянина. «Він дуже не хотів покидати свого каменистого грунту, та діти, невістки і доньки не давали йому жити…» і Дідух вирішує їхати до Канади, хоча на це рішення він насилу зважився. Пройнятий страшною тугою, він відчував себе каменем, викинутим хвилею на берег. Та й увесь він ніби закам’янів. Частував гостей, підтримував розмови і раптом зірвався: «Озміть та вгатіть ми сокиру отут у печінки, та, може, той жовч пукне, бо не витримаю!» Причина такої туги у любові до рідної землі, до рідного краю і розуміння скорої розлуки з батьківщиною. Сусіди вмовляють Дідуха, намагаються розрадити. У їхніх словах криється страшна правда селянського життя й еміграції. Особливої надії на краще життя за океаном у селян немає, тому і прощається Іван з дружиною перед людьми, як на смерть. Він ставить хрест, ніби заживо ховаючи себе. «Хотів-єм кілько памнєтки по собі лишити», — зізнається Дідух краянам. Виповівши людям свою таємницю, він ніби заспокоївся. Бо доглядатимуть односельчани його хрест, не зникне безслідно пам’ять про нього в людей.
Новела «Камінний хрест» багата на символічні образи. Насамперед це стосується кам’яного хреста, що символізує нестерпні муки і терпіння не тільки Івана Дідуха, а й усього народу.
Новела дістала високу оцінку критиків. «Усю безмірність відчуттів своїх героїн письменник замикає у змальованих ним постатях селян, селянок і дітей», — писав Генрик Гсршелес. Герої його новели — це люди трагічної долі, але благородної душі, сповнені патріотизму, любові до життя, до отчого краю.
Сподобався твір?