Сміх крізь сльози в поемі М . В. Гоголя «Мертві душі»

Твір розміщено в Микола Васильович Гоголь від Tvir в Вторник 2 июня

М. В. Гоголь увійшов у літературу як неперевершений майстер сміху. Повісті Гоголя, його поема «Мертві душі» прості по сюжеті, прозорі по розбиранню характерів. І проте існує нерозгадана й не піддається розгадці таємниця Гоголя й таємниця цього сміху.  М.   В.   Гоголь сміється над дурним, смішним, страшним, вульгарним, але його сміх сумний. Цей сум — результат трагічної невідповідності між ідеалом і щоденністю, мрією й реальністю. Не все просто в М. В. Гоголя й у виборі об’єкта осміяння. У нього може бути смішний розбійник капітан Копейкин і страшний дбайливий хазяїн Собакевич. Гоголь сміється над нечистою силою, але людина в дзеркалі його книг жахає безпросвітною обмеженістю, вульгарністю, духовною вбогістю.

 

Гоголь сміється як сумний клоун, сміється, щоб не плакати. Прослухавши «Мертві душі», Пушкін сказав: «Боже, як сумна наша Росія». Після виходу поеми в чому тільки не звинувачували Гоголя, нібито принижуючи Росію і її народ. Але тільки людина, нескінченно віддана Батьківщині, може так глузувати із усього, що неї спотворює.

У М. В. Гоголя немає сміху заради сміху, він ніколи не має на увазі розважити нудьгуючу публіку. Він мріє про відгук, про те, щоб кожний, прочитавши й посміявшись, строго заглянув собі в душу: а я не Чічіков? Не Ноздрьов? Не Плюшкін?

 

Гоголь пародіює й висміює звичні «ідеали«: благий шлюб, «красуню дочку й веселого хлопчиська», преклоніння перед зовнішніми пристойностями, достоїнство людини, що обчислюється в дзвінкій монеті. Очищені гірким сміхом, знову відкриваються нам справжні цінності: любов до Батьківщини, почуття історії, віра в справедливість, любов. Сміх Гоголя не зобовя’зує, він дає загиблий шанс воскреснути. Це сміх з надією на те, що в самій зачерствілій людській душі, навіть у душі Плюшкіна, є куточок, куди проникає світло щастя й добра. Навіть Чичиков може згадати про ті часі, коли його життя було освітлено іншим світлом, про безвинність і чистоту дитинства, про материнську любов. Світлий сміх повинен допомогти людині повернутися до своїх початків уберегти його від низинного, вульгарного існування. Н. В. Гоголь ніколи не сміється зло. Він знає: милосердство — основа всього, а не осуд. Його сміх не знає про вічний прокляття, ці веселощі, що піднімають душу. Пушкін писав, що Гоголь змушує людей «сміятися крізь сльози смутку й розчулення».

 

Словниковий пошук:

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Сміх крізь сльози в поемі М . В. Гоголя «Мертві душі». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет »

  Нові твори

  Чому б Вам не залишити свій комертар?

  Ви не можете відправити коментар анонімно зареєструйтесь будь ласка.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru