«Щоденник» Олександра Довженка — трагiчний, вистражданий документ

Твір розміщено в Олександр Петрович Довженко від Tvir в Вторник 15 февраля

Олександр Петрович Довженко… Лише називаємо це iм’я — i вiдразу уявляємо струнку, вродливу, зовнi та внутрiшньо, талановиту людину, письменника i кiносценариста, автора безсмертних кiноповiстей «Земля», «Щорс», «Повiсть полум’яних лiт», а «Зачарованою Десною» зачитувались i дивувались, як-то до щему тепло i захоплююче можна згадувати своє дитинство, родину, звеличувати людину працi, так майстерно, з невичерпною любов’ю описувати рiднi мiсця: село, береги Десни, природу рiдного краю.

Та нещодавно вiдкрився перед нами ще один бiк його обдарованостi — публiцистика. Ми маємо змогу перегортати i читати сторiнки його «Щоденника», а уважно прочитавши, розумiємо, як не просто жилося i писалося, творилося; напружено, болiсно, часто пiд безпосереднiм контролем «зверху», але О. П. Довженко до останнього подиху залишався справжнiм митцем, патрiотом, людиною.

Тож запрошуємо до обговорення, до роздумiв, чому ж так болiло i вдень, i вночi серце великого майстра? Бо сама доба не дозволила бути Довженковi цiлiсною у творчостi, внутрiшньо вiльною людиною. Вiн намагався протистояти дiйсностi, чинити опiр, але не вистачало власних сил, i залишався щоденник, де вiн мiг розмiрковувати, страждати, плакати, молитися, аби не збожеволiти…

Осмисливши прочитане, розумiємо, що хвилювали великого творця, дiйсно, болючi, дуже важливi проблеми: вiн глибоко усвiдомлює долю України, рiдного українського народу; письменника бентежить, душу крає йому вiйна; розмiрковує над своєю долею та долями видатних його сучасникiв; висловлює своє сприйняття та дає характеристику вождям (Сталiну, Хрущову, Берiї); осмислює та викриває суспiльнi проблеми (простої людини, жiнки в суспiльствi, про пам’ятки культури, iсторiї, цвинтарiв, школи i вчителiв, мови, чиновництва, бюрократiї, посад), i з’ясовує перспективи своєї творчостi, адже думкою линув у майбутнє, наснажений був працювати… працювати… працювати…

Головне, що проходить через увесь щоденник — це роздуми про глибоку iсторичну кривду, що чинилася i чиниться українському народовi. «Україна поруйнована, як нi одна країна в свiтi!» Дуже страждав вiд того, що українцi — «…квiти бур’яновi, бур’яном забитi» — не хочуть вчити своєї iсторiї, «народ, що не знає своєї iсторiї, є народ слiпцiв». Незагоєною раною болить Довженковi голодомор 1932-33 рокiв, «велике» переселення мiльйонiв українцiв до Сибiру. Хотiв бачити Україну не Великою Удовицею, а сильною державою. З сумом порiвнював свiй народ з тютюном, «Його весь час пасинкують. У нього велике, дебеле листя, а цвiту де-не-де». Але ж, незважаючи на все, великий син свого народу нiжно, по-синiвськи любив свою Україну, переживав за неї, за народ: «Що ж буде з народом нашим?» Зболiлася душа… Вiйна щемно ранила серце Довженка. Як людина гуманна, вiн вiйну не сприймав, називав її дурною, а воєначальникiв тупоголовими. Страждав вiд того, що нiмцi пограбували Україну, вивiзши не тiльки зерно, паливо, пам’ятки культури, але найцiннiше — людей, дiтей для онiмечування й роботи, дiвчат — для оздоровлення арiйської нацiї. Вiн проклинав Сталiна.

Стражденно, болiсно роздумує над своєю долею: «Менi 48 рокiв. Моєму серцю — 60. Воно зносилося вiд частого гнiву i обурення, i туги… Менi хочеться вмерти. Менi здається, що я прожив уже все своє життя, немов ангели покинули мою душу»… «Я вмру в Москвi, так i не побачивши України…» У цих рядках — весь Довженко, митець i людина. Болюче сприймає жорстоку критику кiноповiстi «Україна в огнi», що зродилася iз болiсних страждань митця, народу, гiрких втрат. Довженковi пощастило, його не заарештували, не розстрiляли, але й жити спокiйно не давали, сталiнське цькування пiдiрвало його здоров’я. Але не змiлiла душа майстра, i з цього жорсткого двобою вiн виходить переможцем, людинолюбцем. Тож не випадково серед багатьох проблем, якi порушує О. Довженко у «Щоденнику» — це роздуми про звичайну людину, адже «найбiльший скарб всього людства є сама людина». Вiн вболiвав за простих, звичайних людей, якi не мають нi чинiв, нi орденiв, бо «багата держава, яку утворюють бiднi люди, — абсурд! Держава не може будувати свiй добробут на бiдностi й обдертостi своїх громадян». Не завадило б сучасним нашим полiтикам замислитись над цим.

А українських жiнок, що винесли на своїх плечах вiйну, вiн порiвнює з давньоруською Ярославною, називає жiнку хранителькою нацiї, красою землi нашої. Скiльки горя, страждання, випробувань випало на їхню долю? А хто винен? Довженко звинувачує радянську систему. Як ревно ставився письменник до того, що мало де звучить українське слово, його хвилювало, як же можна виховати молоде поколiння, якщо в країнi не цiнуються пам’ятки iсторiї i культури, українська мова, немає поваги до учителя. А ставлення декого до вiчного пристанища мертвих — кладовища?! Кажуть, рiвень культури нацiї визначається за її ставленням до вiчного пристанища: «кладовища — це дзеркало людських взаємин», тому їхнiй стан цiлком залежить вiд пошани до людської особистостi, вiд нашого виховання. Актуальною є ця проблема i зараз, часом бачимо прояви жорстокого вандалiзму у мiсцях вiчного спочинку наших предкiв. I просто дивуєшся, чому люди так несамовито прагнуть до посад: «Довгi роки придивляюсь до людей, що стоять бiля керма… Сумна картина. Спрощенство обнялося з простотою. Ми дегенеруємо, не помiчаємо цього самi! Бiдний, убогий, многостраждальний мiй народе, який ти нещасливий! Ведуть тебе поводирi!»

А скiльки ще було задумiв! Хотiлося працювати, певно було б замало доби.

I пiсля того, як закриваємо останню сторiнку «Щоденника», подумки охоплюємо i намагаємося збагнути все: порушенi актуальнi проблеми, вболiвання за долю України, зривання масок iз вождiв, гостра критика суспiльства дають пiдстави твердити — цей яскравий зразок Довженкової публiцистики — трагiчний, вистражданий, болiсний документ доби.

«Щоденник» — це збірка окремих розрізнених зошитів письменника, це високохудожній твір, який пронизаний наскрізною гуманістичною ідеєю, освітлений любов’ю автора до життя, до людини. Цей твір проникнутий і гострим осудом жорстокої тоталітарної системи, яка нівечила народ і фізично, і морально.

О. Довженко завжди наголошував: «Життя таке коротке. Поспішайте творити добро». Творчість митця закликає любити працю, рідну землю, людей, берегти мир на планеті. Він не тільки бачив, а й інших учив любити наповнене сонцем пшеничне колосся, людські гарячі руки. Філософ від народження, він розумів, що в природі усе доповнює одне одного, прагнучи рівноваги, гармонії і краси.

Американський актор і режисер Чарлі Чаплін сказав про О. Довженка: «Слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного великого митця, мислителя і поета — Олександра Довженка». І ми пишаємося тим, що сказано це про українського письменника, твори якого змушують замислитися над цінністю людського життя, його миттєвістю і пам’яттю, яку після себе залишає людина.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » «Щоденник» Олександра Довженка — трагiчний, вистражданий документ. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2020 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru