Роксолана П. Загребельного

Твір розміщено в Зразки шкільних творчих робіт від Tvir в Понедельник 13 июня

Українська нація — багата на видатні історичні персоналії, а ще більше — багата на уяву. Інколи українські історики настільки віддаються своїм потягам до української величі та прихованої могутності, що закривають очі на певні факти і даються до історичних фантазій.

Так само стоїть питання і з історичним персонажем — Роксоланою. Стільки домислів і такий малий брак реальних фактів ще й годі пошукати.

Не дивно, що художня уява П. Загребельного взялася за розкриття символу українського жіноцтва — Роксолану.

У кожній новій книзі Павла Загребельного — творчий експеримент. Щораз за тим експериментом «стоїть дослідник, енциклопедист, вигадник у кращому розумінні цього слова — і живописець». Вдумливий дослідник літературного процесу. Письменник залізної самодисциплини.

П’ятнадцятилітню доньку рогатинського пана Анастасію Лісовську захопила в полон татарська орда. Дівчину продали в рабство, вона потрапила в гарем турецького султана Сулеймана.

Вже за рік вибилася з простих рабинь-одалісок в султанські жони (їх не могло бути згідно з кораном більше чотирьох) Вона стала улюбленою жоною султана, баш-кадуною. Майже сорок років потрясала безмежну Османську імперію і всю Європу. Венеціанські посли-баїли в своїх донесеннях із Стамбула називали її Роксоланою (бо так по-латині звано тоді всіх руських людей). Під цим ім’ям вона зосталася в історії.

Роман — це історія боротьби нікому не знаної дівчини й жінки за свою особистість, за те, щоб уціліти, зберегти і вберегти себе, а тоді вознестися над оточенням, може, й над цілим світом.

В цьому романі два протилежні полюси — Роксолана і Сулейман. Роксолана йде за розумом, Сулейман — за силою.

Що ж на сьогодні відомо про таку славетну українську героїню як Роксолана? Роксолана (Гуррем Султан), бл. 1505-61, улюблена дружина османського султана Сулеймана II Кануні (Пишного); під іменем Роксолана згадується в творах сучасників, що дозволяє припускати її походження з України (країни роксоланів). Якщо детальніше говорити про її батьківщину, то деякі історики навіть стверджують точне місце її народження, а саме — м. Рогатин (нині Івано-Франківської обл.).

Проте частина істориків вважає Роксолану італійкою; у XIХ ст. виникла легенда, яка ідентифікує Роксолану з Анастасією, дочкою священика Лісовського з м. Рогатина.

Що ж далі? За переказами, у 1520, під час свого весілля з С. Дропаном, сином львівського купця, була захоплена в полон кримськими татарами і продана до султанського гарему в Стамбулі, де під іменем Роксолани стала дружиною Сулеймана. Далі історики беруться стверджувати, що Роксолана, будучи красивою та собі на гадці, швидко виділилася серед дружин султана і стала його найулюбленішою дружиною. Вроджена привабливість, розум, музичні здібності, в той же час твердість характеру зумовили и винятковий вплив на чоловіка.

Окрім тілесної краси, історики далі беруться домірковувати про її особливий і підступний розум, за допомогою якого Роксолані вдалося не тільки бути частіше при боці султана, а й піддати його своєму впливові настільки, що Роксолана вдалася до безпосереднього впливу на ситуацію в політичному житті Туреччини першої третини XVI ст., зокрема у справах, що стосувалися України.

Історики стверджують, що Роксолана далеко не обмежувалася впливом на свого могутнього чоловіка — султана. Є зафіксовані факти про те, що Роксолана листувалася з правителями сусідніх держав (Польщі, Венеції, Персії). У такий спосіб вона спромоглася, як жінка, не тільки свого визнання, як персони, яка вимагає поваги до свого чола, але й до жіночої статі взагалі, що для мусульманських країн — факт неймовірний.

Якщо Роксолана і була насправді, то її європейський підхід допомагав їй у тому, що народивши сина і виховавши його, вона спромоглася шляхом інтриг і змов зробити його наслідником престола, хоча у султана він був не єдиним сином. Відомо також, що син Роксолани — Селім ІІ був великим п’яницею і в народі за ним закріпилася назва Селім ІІ П’яний.

Історики просто підносять Роксолану до неймовірних висот, приписуючи їй такій набір рис, як протегування ренесансним напрямкам у туретському мистецтві, уславилася добродійністю. Дехто стверджує, що й сама Роксолана писала вірші, вела щось на зразок щоденника. Музичні здібності також були чималі й допомагали чарувати оточуючих.

Іменем Роксолани — Гуррем Султан — названо район Авлет-базару та низку архітектурних пам’яток Стамбула. Образ Роксолани відображений у численних творах мистецтва.

Коли ми сьогодні говоримо, що шістнадцяте століття було і століттям титанів, то вимушені визнати, що титанізм той виявлявся, на жаль, не тільки в звершеннях корисних і плідних, але й у злочинах. Шекспірові, який своїм генієм мав завершити епоху Відродження, не треба було вигадувати ні кривавих королів, і ні королев, які не могли відмити рук од людської крові,- для цього досить було озирнутися довкола. Скажімо, прототипом леді Макбет могла стати будь-яка з тогочасних королев Англії або Шотландії — Єлизавета,

Ми не дивуємося османським історикам Алі-Челебі (XVI ст.), Печеві й Солак-заде (XVII ст.), які вільно й розлого переповідають неперевірені чутки про підступність Роксолани, бо не в традиціях мусульманських компіляторів було дошукуватися істини тоді, коли йшлося про жінку, та ще й чужинку. Відомо ж, що коли складається якась традиція, то ламати її вже ніхто не хо-че, Вже в 1979 р. в Стамбулі вийшла книжка Зейнепа Дурукана «Гарем палацу Топкапи», де автор знову змальовує Роксолану-Хуррем як жінку підступну, злочинну і жорстоку, хоч, щоправда, й намагається пояснити цю жорстокість прагненням порятувати себе і своїх дітей.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Роксолана П. Загребельного. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2020 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru