Проблема морального обов’язку в творі «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм…»

Твір розміщено в Тарас Григорович Шевченко від Tvir в Вторник 14 июля

У тисяча вісімсот сорок п’ятому році Кобзар подорожував по Україні. Поетові довелося побачити неймовірні страждання, зростання антифеодального руху. Прикро було Шевченку «спотерігати, як українські пани, надівши маски «лібералів».  І Великий Кобзар гнівно засуджував зневажливе ставлення «малоросійської» інтелігенції до власної історії, до культурної спадщини рідного народу:

 • … Колись будем І по-своєму глаголать, Як німець покаже Та до того й історію Нашу нам розкаже…

Історія українського народу — сліпа каліка, стара мати, яку «землячки» віддають на виучку за кордон. Шевченко закликає:

 • «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь».

Не треба сліпо копіювати все іноземне! Поет завжди підтримував ідею об’єднання слов’янських народів: «нехай нерозме-жованою останеться навіки од моря до моря — слов’янська земля ». Але Шевченко хотів бачити рівноправною таку сполуку. Тому Великий Кобзар засуджує «слов’янофілів» і їхні заклики до об’єднання народів під владою російського монарха. Шевченко закликає українців переглянути свою історію заново, прочитати її, не обминаючи жодної подробиці, і лише то можна буде дати відповідь на запитання:

… що ми?..

Чиї сини? Яких батьків?

Ким? За що закуті?..

 

Проблеми занепаду національної культури актуальні й зараз, бо за час існування СРСР командно-бюрократична система багато зробила для того, щоб ми забули мову батьків, свою історію. Тому відродження України треба починати з національної культури.

І Шевченко твердо вірив, що серед інтелігенції є й такі люди, які готові все віддати служінню народові; це до них Великий Кобзар звертався з проханням-вимогою:

 • Обніміте ж, брати мої,
 • Найменшого брата…
 • Молю вас, благаю!

І якщо інтелігенти підуть назустріч інтересам народу, то Україна — «заплакана мати» — «усміхнеться», бо настане воля. Отже, у поемі «І мертвим, і живим…» Тарас Шевченко викриває насамперед кріпосників — «лібералів», засуджує схиляння перед усім чужоземним і зневагу до вітчизняного, закликає освічені кола дворянської інтелігенції зблизитися з народом.

 

 

 

 

Словниковий пошук:

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Проблема морального обов’язку в творі «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм…». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет »

  Нові твори

  Чому б Вам не залишити свій комертар?

  Ви не можете відправити коментар анонімно зареєструйтесь будь ласка.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru