Притчі-поезії Ліни Костенко

Твір розміщено в Твори з зарубіжної літератури від Tvir в Воскресенье 6 декабря

Свого часу я дізнався на уроках літератури про жанр притчі. Відтоді притчі стали одним із найулюбленіших моїх жанрів. Мені подобаються ці лаконічні тво­ри, насичені глибоким змістом, який приховано у підтекст. А ще притчі дуже різ­номанітні. Наприклад, давні буддистські притчі дуже відрізняються від кумедних притч про Ходжу Насреддіна. Я прочитав досить багато притч, а тепер зіткнувся з поезіями, які дуже нагадують мені цей жанр. Звісно, твори «Крила» і «Чайка на крижині» Ліни Костенко є насамперед віршами, але особисто я бачу в них ознаки притч. У цих текстах справжнії! зміст сховано за яскравою образністю, ште цінні ці твори насамперед змістом, внутрішньою мудрістю.

Найбільше мені подобається вірш «Крила». Ліна Костенко використовує ві­дому метафору «крилатості» людини, «окриленості» натхненням чи ідеєю, але реалізує цю метафору в тексті оригінально й цікаво. Людина живе на землі й не здатна до польоту в звичайному розумінні, «А крила має. А крила має!» — за­перечує авторка. Душевний політ, знайомий кожному з нас, нічим не гірший за справжній політ. Він дарує ті самі враження, неповторне відчуття волі та духов­ної висоти.

Політ людини, на думку поета, викликаний різними речами, крила в кожного зроблені зі свого «матеріалу»:

У кого — з вірності у коханні.

У кого — з вічного поривання.

У кого — з щирості до роботи.

У кого — з щедрості на турботи.

У кого — з пісні, або з надії,

Або з поезії, або з мрії.

Певно, не одразу людина може збагнути, з чого ж зроблені її крила, але відчут­тя піднесення виникає в певній ситуації, з якоїсь окремої причини. Крила твор­чості, крила кохання, крила мрії — усе це може підняти нас у повітря, тобто під­нести над буденністю, сірістю повсякдення.

Автор іакінчує вірш такими словами:

Людина нібито не літає..

А крила має. А крила має!

Варто прислухатися до цього і не ламати власних крил песимізмом, нещиріс­тю чи байдужістю.

Вірш «Чайка на крижині» продовжує тему крил і польоту. Чайка пливе на кри­жині, її несе потоком весняної води. На питання людини, чи не боїться вона, що крижина розтане, пташка відповідає:

Дивна людино! Я ж маю крила,

Нащо крилатим ґрунт під ногами?

Коли я обговорював цей вірш з однокласниками, виявилось, що кожен має власну інтерпретацію фіналу. Тут я ще раз переконався, що поезії Ліни Костенко близькі до притч: зміст їх, основна мораль неочевидні й доступні для розуміння тільки із умови уважного читання та розмірковування. Особисто я так розумію цей фінал: людина мусить мати крила (якусь найвищу духовну цінність), якщо в неї вони є — навіть тимчасова втрата «грунту під ногами» (тобто втрата чогось ма­теріального або стрімкі зміни в житті) не зламає її. Духовні цінності, крила надії допоможуть піднестися над проблемами.

VIсні сподобаюся читати поезії (для себе я визначив ці твори як притчі-поезії) Ліни Костенко. Багатозначність символічних образів, краса образної мови ро­блять їх цікавими для читачів. Я стільки разів перечитав ці вірші, що майже ви­вчив їх напам’ять і часто повторюю про себе рядки «Людина нібито не літає… А крила має. А крила має!»

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Притчі-поезії Ліни Костенко. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2018 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru