Поетичне вираження одвічного прагнення українського народу до волі в поезії П. Грабовського

Твір розміщено в Твори з російської літератури від Tvir в Среда 9 ноября

Перед тими я стану на коліна, Героям тим подяку я зложу!

П. А. Грабовський

Павло Арсенович Грабовський — полум’яний патріот, борець проти мороку і зла, кайданів несвободи рідного народу. Поет оспівав мучеників, трудівників, які Йшли тернистим шляхом в ім’я прекрасного майбутнього. «Справжні герої» — так називає він їх. Цим страдникам, що вірно служили народові, «чий вік минув за працею», Грабовський присвячує ліричні вірші, що ввійшли до збірок «Пролісок» і «З півночі».

Йдучи від дійсності, поет зумів піднести на новий рівень образ найблагороднішого і найпослідовнішого борця за народне щастя. Грабовський, як і герой його віршів, прагнув діяти «у братерському гурті», «щоб корисним стати люду».

Боротьба за народне визволення і народне щастя — зміст всієї творчості Грабовського:

Боровся я за щастя для людини,

За світло в чорній млі.

У багатьох поезіях оспівується борець, якого не можуть звернути з обраного шляху ніякі муки і переслідування, бо його супроводжує світла й непохитна віра в майбутнє:

І добрим словом спогадає

Потомок вільний мертвих нас!

Твори ці писалися в часи чорної реакції, коли «і в минулому — могили, і попереду — хрести», коли, за висловом поета, «як то вельми треба сили світу віру понести». Шлях компромісу, згоди з ворогом, каяття є неприйнятним для борця. Його шлях — продовження боротьби до кінця — до повного соціального і національного визволення трудового народу. Треба знайти в собі сили, волю, щоб перебороти морок реакції, виявитись дужчим за ворога — і тоді «за годиною прокляття мук, кайданів та крові» прийде жадане «панство волі».

Поет щира розповідає про свої тимчасові занепад духом і слабкості у вірші «Сповідь». І тут же відразу нагадує про свій обов’язок перед товаришами по боротьбі:

Про знемогу мою, про хвилини оці

Мені навіть і згадувать сором.

Короткочасну кризу подолано. Не можна піддаватись тимчасовим настроям, якими б гіркими не були розчарування.

Найсильніше гімн борцеві прозвучав у вірші «Справжні герої»:

Моя хвала живим, як і помершим,

Отим борцям за будуче Русі…

Справжні герої — це узагальнений образ борців, які безстрашно йшли в ім’я майбутнього, це його сучасники, люди, які своєю самовідданою працею борються «за будуче Русі».

Поет наголошує в поезії-роздумі «Уперед» на необхідності знайти в собі сили, щоб перебороти тимчасове, все те, що натискує зовні, і випростатись знову на весь зріст: шлях Тільки один — вперед!

Уперед! Годі скніти рабами,

Час кормигу гидливу знести!

«Життя — неминуча боротьба». І поет закликає віддати всю силу, енергію «за окутий, пригноблений люд». Автор звертається до тих, хто не хоче конати» гад владою «катів-бузувірів», закликає до бою святого:

Скиньмо владу катів-бузувірів,

Щоб людиною став чоловік!

Проголошуючи віру в перемогу народу, Грабовський звертається до своїх сучасників зі словом надії. Цим словом починається вірш «Надія»:

Не зітхай так безнадійно,

Скорбних уст не замикай,

Рук не складуй ще подвійно,

З лану битви не тікай.

Заклик не тікати «з лану битви» вселяв людям віру в перемогу світла над темрявою і надихав їх на боротьбу. Поет вірив у те, що «побачать вбогі України дли будуче славетне, будуче прекрасне».

Центральним образом у вірші «Надія» є народ, який візьме владу в свої руки. Саме через образ народу проводиться ідея створення нового справедливого суспільного ладу:

Глянь на люди — чесні лиця

Ще не всі обвіяв страх.

П. Грабовський вірить, що його заклики розбудять народ. Він візьме владу в свої руки, і прийде царство свободи.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Поетичне вираження одвічного прагнення українського народу до волі в поезії П. Грабовського. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2020 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru