Поет мрії (любовна лірика О. Блока)

Твір розміщено в Твори з російської літератури від Tvir в Среда 19 февраля

Романтичний поет, що оспівує свою кохану, у якій все — бездоганно, все — втілення краси і вічної жіночності — це перше, що ми згадуємо про Блока. Так, поет пройшов складний шлях, і теми його творчості набагато ширше, але так незвичайні, так доконані його вірші про Прекрасну Даму, стільки в них щирої чистоти і жертовності, що, мабуть, важко знайти дівчину, у серце якої вони не знайшли б відгуку. Це якийсь інший, ідеальний світ чарівних почуттів, світ безкорисливого служіння, замилування, преклоніння.

  Входжу у темні храми, Роблю бідний обряд. Там чекаю я Прекрасну Даму У мерехтінні червоних лампад. Ця тема Храму присутня у багатьох ранніх віршах О. Блока. Не призивай, і без заклику Прийду в храм. Схилюся главою мовчазно До твоїх ніг.

Це скоріше не реальна дівчина, а мрія, нічна мрія. І не стільки любов, скільки уява про неї, її трепетне передчуття.

Передчуваю Тебе. Роки проходять мимо -

Усе у вигляді одному передчуваю Тебе.

І неважливо, що по сусідству — цілком земна Люба Менделєєва, чудесна дівчина з масою достоїнств. На жаль, занадто земна. Розчарування — неминуча доля всіх ідеалістів. Це передчуває і Блок — і страшиться:

  Весь обрій у вогні, І близька поява, Але страшно мені: Зміниш вигляд Ти…

Але — Небесний ангел, Зоряна Діва падає на землю. І виявляється, це не настільки вуж і страшно. Спустившись із небес, вона не загубила своєї краси, принадності, зачарування. І цей погляд не менше світлий, чим був у мрячних висотах. Містичне втілення Вічної Жіночності переміняється образом земної Незнайомки — не менш прекрасної і піднесеної, ще більш коштовної, тому що зберігає свою красу і чистоту «серед цієї вульгарності». Згадаємо цей вірш. Духота, нудьга, пил, плач, вереск, розпаленілі вином завсідники — словом, повсякденний бруд. І — є Вона.

  І щовечора, у годину призначену (Або це тільки сниться мені?), Дівочий стан, шовками схоплений, У мрячному рухається вікні. І повільно, пройшовши меж п’яними, Завжди без супутників, одна, Дихаючи парфумами і туманами, Вона сідає у вікна.

І зникає брудний трактир, де «п’яниці з очами кроликів, і з’являється «берег зачарований і зачарована далечінь». Ще одна «зустріч» з незнайомкою — у вірші «У ресторані». «Промениста», «таємнича», «осяяна» її особа, вона «зірки світлі шлейфом тягне»… Недоступне Божество, якому можна лише поклонятися, але навіть і мріяти про нього — блюзнірство.

  Ти рвонулася рухом переляканого птаха, Ти пройшла, немов сон мій, легка… І зітхнули парфуми, задрімали вії, Зашепталися тривожно шовки.

Це вже не абстрактна Вічна Жіночність і Прекрасна Дама, але цілком реальне їхнє земне втілення. А цикл віршів «Кармен»! Жагучі, стрімкі — і заворожливі, як іспанська музика. Як океан міняє кольори,

  Коли у нагромадженій хмарі Раптом полихне світло, що мигнуло, — Так серце під грозою співучою Міняє лад, боячись зітхнути, І кров кидається в ланіти, І сльози щастя душать груди Перед появою Карменсіти. Або: О так, любов вільна, як птах, Так, однаково — я твій! Так, однаково мені буде снитися Твій стан, твій вогневий! Так, у хижій силі рук прекрасних, В очах, де смуток зрад, Все марення моїх страстей даремних, Моїх ночей, Кармен!

Всі ми, напевно, коли-небудь захоплено завмирали перед красою. Але Блок проніс це поклоніння Красі і Жінці через все життя — і не тільки створеному його уявою і талантом ідеальному образу, але і реальній жінці — кожній. Про це згадували всі, хто його знав. І це від серця замилування, що йде, і робить його вірші такими притягальними.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Поет мрії (любовна лірика О. Блока). Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2019 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru