Образ літописця в драмі А. С. Пушкіна «Борис Годунов»

Твір розміщено в Твори з російської літератури від Tvir в Воскресенье 25 мая

Одним із самих чудових добутків, звернених до історії Росії, є драма «Борис Годунов», що вражає широтою охоплення російського життя XVII століття. Найбільше досягнення Пушкін-драматурга виявилося в створенні неповторних характерів діючих персонажів. Одним із самих яскравих образів у добутку є образ літописця Пимона. Повне подання про нього не може зложитися без опису монастирської келії — це саме «передбачувані» обставини, у яких і розкривається характер героя

Відомо, що за першою ремаркою в чорновому варіанті йшло: «Літописець пише, Григорій спить». В остаточному варіанті з’явився: «Батько Пимон, Григорій сплячий». Але на самого літописця в цій сцені читач дивиться очами Григорія. З якою безпосередністю і юнацьким захватом говорить Григорій про зосередженому, зануреному в заняття Пимонові:

Як я люблю його спокійний вид,

Коли, душею в минулому занурений,

Він літопис свою веде…

Створюючи драму, Пушкіна хотів підкреслити непроникність духовного миру Пимона, всю його неприступність для навколишнього світу. Недарма Григорій «часто… угадати хотів, про що він пише»:

Ні на чолі високому, ні в поглядах

Не можна прочитати його прихованих дум

Григорієві літописець, «зігнутий над своїми працями», більше нагадує дяка, але все-таки порівняння це більшою мірою зовнішнє

Так точно дяк у наказах поседелий,

Спокійно зрить на праві й винних

Добру й злу слухаючи байдужий,

Не відаючи ні жалості, ні гніву

Насправді Пимон зовсім іншої. Його не можна назвати байдужим до тому, про що він оповідає, а тим більше до «добра й зла»: для Пимона зло є зло, а благо — найвище людське щастя. З яким же болем говорить літописець Григорієві про те, чому йому довелося стати свідком: «Привів мене бог бачити злу справу, Кривавий гріх». Слова Пимона про те, що трапилося, злодіянні будуть кілька разів повторені діючими особами трагедії

И як нещастя сприймає Пимон вінчання Бориса на царство, доконане проти божеських і людських законів:

Об страшне, небачене горе!

Прогневали ми бога, згрішили:

Владикою собі царевбивцю

Ми нарекли…

И скільки суму, болі й жалі у визначенні Пимоном своєї літописної повісті:

Цією повістю жалюгідної укладу

Я літопис мою…

Найвище призначення життя літописця Пимон убачає в тім, щоб нащадки довідалися всю правду про життя своїх предків, правду історії: «Так відають нащадки православних Землі рідної минулу долю…»

Це може здатися дивним, але юнацьке життя Пимона було наповнено «кипінням страстей». І лише через багато років Пимон вирішив присвятити себе служінню духовним цілям:

Постій лори лише відаю блаженство,

Як у монастир господь мене привів

Своє сьогодення «блаженство» мудрий Пимон знаходить у міркуваннях, у зосередженому писанні. І його найвища мудрість — це натхненна праця. На схилі віку Пимона займає лише його «останнє сказанье». Він весь у священній справі, що відбувається в ім’я високих мет

Сам Олександр Сергійович Пушкін зауважував, що в образі Пимона немає ніякого вимислу, це історично достовірний характер. Письменникові лише хотілося зібрати воєдино ті риси, які він знаходив у старих літописах: простодушність, лагідність, відсутність суєтності й упередженості.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Образ літописця в драмі А. С. Пушкіна «Борис Годунов». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2020 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru