Образ доктора Старцева в оповіданні А. П. Чехова «Іонич»

Твір розміщено в Твори з російської літератури від Tvir в Четверг 16 июля

Герой оповідання, Дмитро Іонич Старцев, — Молодий лікар, призначений до земської лікарні в Дялиже, недалеко від губернського міста С. Це був палкий юнак з високими ідеалами і бажанням служити на користь людям і Батьківщині. Він з натхненням міркував про щастя і любові («О, як мало знають ті, які ніколи не любили!), Про користь праці та щасливе майбутнє держави. Молодий Старцев повністю віддавався своїй роботі і навіть у свята не мав вільного часу. Своїми переконаннями він вигідно відрізнявся від жителів міста, які дратували його «своїми розмовами, поглядами на життя і навіть своїм виглядом». Він зрозумів, що з обивателями можна грати в карти, закушувати і говорити тільки про звичайних речах. А якщо заговорити з ними «про що небудь неїстівне, наприклад про політику чи науці», то обиватель стає в глухий кут чи «заводить таку філософію, тупу і злий, що залишається тільки рукою махнути і відійти».

У місті З. він познайомився з родиною Туркин, «найбільш освіченої та талановитої», на думку інших обивателів. Іван Петрович Туркін грав в аматорських спектаклях, показував фокуси, жартував, Віра Йосипівна писала романи і повісті «про те, чого ніколи не буває в житті», і читала їх гостям. Їхня донька Катерина Іванівна, молода миловидна дівчина, яку всі по домашньому звали Котик, грала на роялі і мріяла про блискуче майбутнє піаністки. Коли Дмитро Іонич відвідав Туркин вперше, то був зачарований цим милим сімейством. Він закохався у Катерину.

Здавалося, що заради свого кохання він був готовий на багато що. Але після відмови Котика вийти за нього заміж він страждав рівно три дні, а потім заспокоївся і зажив як раніше, і, згадуючи про свої залицяннях і високих міркуваннях про почуття, він тільки ліниво говорив: «Скільки клопоту, однак!» Старцев не витримав випробування почуттям, він просто виявився нездатним до справжньої, сильної любові. Він захоплювався Котиком, але в той же час розмірковував про себе: «А приданого вони дадуть, мабуть, немало».

Старцев — людина, всім своїм внутрішнім світом отвергавший дрібні обивательські інтереси, — у результаті через прагнення до спокійного і зручною житті став таким же розбещеним і дріб’язковим, що всі жителі міста С. Він звик до вульгарної і безглуздою обивательського життя і втягнувся в неї. З часом охолов і його запал у роботі. І тепер він щовечора проводить у клубі, грає у гвинт. Котик повернулася додому, позбувшись від хибних думок з приводу свого таланту, тепер вже вона живе надією на любов Старцева, але це не є колишній молодий людина, Який міг прийти вночі на побачення на цвинтарі. Він сам розуміє, що заледащів і опустився духовно і морально, щоб любити і мати сім’ю. Він думає: «Добре, що я тоді не одружився». У результаті його долає лише жадібність і пристрасть до придбання капіталу (у нього є садиба, два будинки в місті, і він доглядає третій). Він став «своїм» серед обивателів, які раніше трималися з ним відчужено і називали «поляк надутий». Тепер доктора звуть просто Іонич. Він втратив усе найкраще, що було в ньому, і більше нічим не виділяється серед обивателів, провідних сите, самовдоволене існування. Його життя так само порожня і безглузда.

Якщо ми звернемо увагу на пейзаж в оповіданні, то помітимо, що любов Дмитра Старцева і Катерини Туркіної супроводжує мотив в’янення природи: «Наближалася осінь, і в старому саду було тихо, сумно, і на алеях лежали темні листя. Вже рано сутеніло ». Було темно і йшов дощ, коли Старцев проводжав Котика в клуб, збираючись зробити їй пропозицію. Було темно, коли вони зустрілися через чотири роки і Катерина говорила Старцеву про свої почуття. І в душі Старцева було темно так само, як і навколо.

Чехов вважає, що тільки благородні устремління, праця і любов можуть перемогти вульгарність і протистояти згубному впливу середовища. Втрата цих високих цілей призвела Старцева до духовного падіння, деградації особистості. Над цим має задуматися наше покоління, щоб зберегти в собі людяність, доброту, здатність любити і бути коханими.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Образ доктора Старцева в оповіданні А. П. Чехова «Іонич». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2020 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru