Народнопоетична основа поезій циклу І. Франка «зів’яле листя»

Твір розміщено в Іван Якович Франко від Tvir в Суббота 5 сентября

Збірка «Зів’яле листя», мабуть, найліричніша у поезії І. Франка. Це щоденник особистих почуттів героя, наділеного живою душею, освіченою, розумною, та разом із тим неможливо не помітити міцної народнопоетичної основи віршів. У чому ж вона проявляється? У першій частині циклу «Зів’яле листя» бачимо традиційні образи-символи:

 • Безмежнеє поле в сніжному завою,
 • Ох, дай мені обширу й волі!
 • Я сам серед тебе, лиш кінь підо мною І в серці нестерпнії болі.

Образ самотнього вершника в полі нагадує про козацькі пісні, а звертан «моя ясна, непривітна зоря», «я не кляв тебе, о зоре» та подібні підтверджую народнопоетичну основу віршів Франка. Друга частина («Другий жмуток», я назвав її автор) доповнює враження, що склалося. Так народнопоетичну основу вбачаємо вже у самій побудові вірша. Так вірші «Зелений явір, зелений явір», Червона калина» та інші спираються на традицію, по-перше, змалювання спочатку картини природи, а потім проведення порівняння між природою й людиною. По-друге, алегоричне зображення людини та її почуттів через образи природи. Так у вірші «Ой ти, дубочку кучерявий…» Йдеться, звичайно, не тільки про дуб:

 • Решту красоти, решту сили
 • Поріжуть живо острі пили.
 • Острії пили, людська злоба,
 • Стопче байдужість, як худоба.

 

Навіть порівняння або інші авторські тропи спираються на традицію народної пісні:

 • Ой ти, дівчино, з горіха зерня,
 • Чом твоє серденько — колюче терня?

І особливо яскраво цей зв’язок видно саме у другій частині. Вона, як дорогоцінна перлина, що міститься в середині, поміж сучасних Франкові слів і конструкцій, покликаних до життя способом мислення інтелігентної освіченої людини. Отож, можна сказати, що збірка «Зів’яле листя» має народнопоетичну основу, яка проявляється не тільки у вживанні традиційної народнопісенної лексики й побудові віршів, а й у глибокому, на рівні ментальності українського народу, зв’язку з образним мисленням, світобаченням. Саме тому багато віршів І. Франка стали народними піснями.

 

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Народнопоетична основа поезій циклу І. Франка «зів’яле листя». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет »

  Нові твори

  Чому б Вам не залишити свій комертар?

  Ви не можете відправити коментар анонімно зареєструйтесь будь ласка.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru