Микола Куліш Та його зв’язок з театром «Березіль»

Твір розміщено в Микола Гурович Куліш від Tvir в Вторник 14 июня

Народився Микола Гурович Куліш 5 грудня 1892 року в селищі Чаплинка Херсонської області в сім’ї бідняка. Тож і дитячі року сина степу минули в крайній нужді, а то ї злиднях.

У 1901 році Микола вперше переступив поріг Чаплинської народної школи. Вчився залюбки, хоча й постійно терпів матеріальну скруту. Енергійний, дотепний, гострий на язик хлопчик став душею товариства. На здібного учня відразу ж звернули уваги й наставники. Під час канікул наймитував. Якийсь час жив в родині народного вчителя — няньчив дітей.

А після закінчення початкової школи чаплинські вчителі, зібравши в складчину близько сотні карбованців, відвозять надзвичайно обдарованого вихованця в Олешківське міське училище.

Ні даху над головою, ні шматка хліба. А як же хочеться вчитися! Найзаповітніша мрія — вступити до Петербурзького університету. Але ж для цього потрібно мати документ про середню освіту. Без засобів існування, голодний Куліш у першій половині 1914 року пробирається на Кавказ і екстерном складає запаморочливі, як він казав, екзамени на атестат зрілості.

Замість омріяного університету — фронт. Розпочалася перша світова війна Куліша призивають в армію, посилають в Одеську школу прапорщиків. Невдовзі молодого офіцера відправляють в окопи передової лінії. Протягом 1915-1917 років побував на віленському та волинському фронтах, був кілька разів поранений.

Повернувшись на початку 1918 року в Олешки, Микола Куліш поринув у вир громадсько-політичного життя. Був призначений головою першої міської Ради робітничих, селянських та солдатських депутатів.

Олешки захопили гетьманські війська. До їх рук потрапив і Куліш. П’ять місяців ув’язнення — визволило Миколу Гуровича народне повстання. І знову активна революційна діяльність. Які посади тільки не доводилось обіймати: і члена повітового виконкому, і завідувача народною освітою …

Наприкінці 1922 року Микола Гурович залишає містечко своєї юності, переїжджає в Одесу, де з1924 року працює завідувачем губернського відділу соцвиху.

Влітку 1919 року Микола Куліш вступає до КП(б)У. Від травня до червня — член Дніпровського виконкому й завідувач відділом народної освіти. Під час другого наступу Денікіна разом із Червоною Армією «з боями відступає на північ України, але, не бажаючи опинитися на еміграції в Росії, іде в денікінське запілля».

У червні 1924 року Куліш завершив роботу над першим варіантом п’єси «97″.

Роботу над комедією «Мина Мазайло» Микола Куліш завершив наприкінці 1928 року. Після Нового року рукопис прочитав у театрі «Березіль». Режисер Лесь Курбас й актори були в захопленні. Ніхто в багатонаціональній літературі ще так нещадно не оголював й не висміював задавлені пухлини зловісного, войовниче наступального великодержавного шовінізму.

Популярність Куліша-драматурга зростала. 22 березня 1929 року прем’єра комедії «Мина Мазайло» відбулась у Дніпропетровському театрі імені Тараса Шевченка. Й місяця не минуло — світло рампи п’єса побачила у славетному «Березолі». Через п’ять днів її вже грають франківці. Того ж 1929 року комедія ставиться в театрах Одеси, Вінниці, Херсона, Житомира, Маріуполя…

Коли ж розпочалися сталінські репресії, Микола Куліш був репресований. Спершу виключений з лав Комуністичної партії. Обгрунтування: «за те, що писав антипартійні націоналістичні п’єси». 8 грудня 1934 року під час похоронку Івана Дніпровського був заарештований просто на вулиці. Крім «участі» у міфічній групі «терористів», Кулішеві ще приписувалося членство в ОУН.

Разом з великою групою «націоналістів» драматург потрапив на Соловки. Вирок: десять років ув’язнення. Тримали Миколу Гуровича в спецізоляторі як особливо політично небезпечного злочинця.

«Особлива трійка» УНКВС Ленінградської області постановою № 83 від 9 жовтня 1937 року винесла Миколі Кулішу смертний вирок; сталінські кати розстріляли драматурга через двадцять чотири дні. Реабілітований посмертно за відсутністю складу злочину.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Микола Куліш Та його зв’язок з театром «Березіль». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2018 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru