«Микола Джеря» і головний герой твору. Стисло

Твір розміщено в Стислі перекази з української мови від Tvir в Пятница 11 декабря

Найбільшим творчим досягненням письменника-реаліста є його повість «Микола Джеря» (1876 p.). Персонажі твору поділяються на два ворожі табори: селян-кріпаків (Микола, старі Джеря та Джериха, Нимидора, Кавун та інші) та представників панівного класу (пан Бжозовський, Осавула та інші). Головний герой твору — Микола Джеря. Він любить волю і не може змиритися з рабством, зносити знущання і приниження. З гуртом селян він утікає від пана на сахарні, сподіваючись, що знайде там краще життя. Тяжкі поневіряння випали на долю Миколи… Багато років шукає він правду, але так і не знаходить її. Втеча від поміщиків — типове явище того часу. Це була своєрідна форма протесту кріпаків, вияв їхньої зненависті до кріпосницької системи. Та не краща доля чекала бурлаків на сахарнях. Лихо жене їх у вільні степи, а потім у Бессарабію. Письменник правдиво змалював нестерпні умови життя бурлаків на сахарнях, жорстоку експлуатацію промисловців, які заради наживи обдирали заробітчан, харчували їх гнилими продуктами. Серед бурлаків починається моровиця. Вимирає і частина заробітчан із Вербівки, а серед них і Кавун — вірний товариш Миколи. Пан Бжозовський всюди розшукує Миколу, не маючи намір віддати його в солдати. Багато літ бурлаки тинялися по світу. Зрештою їх ловлять і кидають до тюрми. На них чекає Сибір. На судовому процесі Микола тримався гордо і незламно: «Його не зігнула недоля і тяжка неволя».

У цей час відбулася реформа 1861 року. Повернувшись додому, Микола не застає в живих ні матері, ні дружини. На рідному подвір’ї зустрічає молодицю, дуже схожу на Нимидору. Це була Миколина дочка. Разом вони йдуть на цвинтар, і дочка приводить його на могилу матері. Схиливши сиву голову над похилим хрестом, Микола довго стоїть у тяжкій задумі. Перед ним промайнуло все безрадісне життя: коротке, мов спалах, щастя з Нимидорою, яку він покинув, ідуV/ шукати кращої долі, але так і не знайшовши її. Він уявив, як друкла з дочкою страждали в голоді і холоді, щодня виглядаючи свого годувальника. Так і не діждалась його Нимидора, так і не побачила свого Миколу навіть перед смертю.

Довелось Миколі доживати свого віку у дочки і зятя. Він доглядав пасіку, допомогав по господарству, а тихими літніми вечорами, зібравши на пасіці онуків, розповідав їм про свої поневіряння, пошуки волі, і в очах старого Миколи спалахували гнівні вогники, яких не могли погасити ні страждання, ні злидні.

В образі Миколи Джері втілені могутні духовні сили українського народу. «Микола Джеря, — писав Іван Франко, — хоч кріпаком родився, був однако з тих здорових натур, що скоріше влампятьєя, а зігнути не дадуться, один із світлих лицарських типів українських».

Сподобався твір? Збережи в закладках - » «Микола Джеря» і головний герой твору. Стисло. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет »

  Нові твори

  Чому б Вам не залишити свій комертар?

  Ви не можете відправити коментар анонімно зареєструйтесь будь ласка.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2018 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru