Історичні корені народної казки

Твір розміщено в Твори - Усна народна творчість від Tvir в Понедельник 14 февраля

Казки, на відміну від міфів, — Одна з перших форм усвідомленого усної творчості — те, що називав Пушкін «Початковими іграми людського духу». Інакше кажучи, билин і слухачі бачили в казковому оповіданні не реальність, а вигадка, гру фантазії. Але вигадка жорстко підпорядковувався традиції. Дійові особи казок можуть бути зведені до декількох основних типів, які виконують в одній і тій же послідовності всі ті ж незмінні функції. При цьому у різних народів (племінних груп) на однаковій культурно-історичному рівні виникали подібні казкові сюжети, що відображали архаїчну стадію суспільного буття і свідомості. У найдавніших казках збереглися сліди язичницьких вірувань і навіть первісних обрядів, які втратили колишнє магічне значення.
Такі казки-Про тварин і чарівні-сходять до доклассовому суспільству. Легше і швидше змінювалися — в залежності від часу та обстановки — складені пізніше авантюрні і сатирико-побутові казки. Надалі, в епоху феодалізму, а потім при капіталістичному ладі, всі види казок знаходять нове соціальне звучання, висловлюють волелюбні сподівання, затаєний протест, а часом і бунтарські настрої. Нині казки про тварин і велика частина чарівних побутують головним чином як дитячі, а сатирико-побутові та авантюрні (пор. «Тисяча і одна ніч») в читання дітей перейшли лише частково.
Казки про тварин об’єднуються в цикли, все більш зближуючись з повчальною байкою. У царстві звірів панують пригноблення і нерівність. Сила сильних поступається розуму і винахідливості слабких, безправних тварин, подібно до того як в людських відносинах селянський син або простолюдин-городянин, вдаючись до хитрим прийомам, осоромлює можновладців у сатирично-побутових казках. Життєва народна мудрість звернена проти жорстоких правителів, заздрісних царедворців, скупих багатіїв.
Сатирична казка не щадить і церковників, постійно порушують заповіді, які самі ж проповідують. У чарівній казці несправедливий світопорядок піддається критиці частіше за контрастом з тим, чого немає насправді, але про що можна мріяти. Добро перемагає зло, пригноблені торжествують над гнобителями. Тут позитивний герой — Ідеальний виразник народних прагнень. У поширених сюжетах про змееборстве, про добуванні чудесних предметів, про тварин-помічників, про мачуху й падчерки, про пригоди дітей у лісі — у людожера, відьми, Баби-Яги — відображені рудименти архаїчних уявлень (анімізм-одухотворення природи, тотемізм — віра в походження роду від якого-небудь тварини, відгомони обряду ініціації — посвячення юнаків у мисливську плем’я) і разом з тим — початкові властивості людського розуму «заглядати далеко вперед факту» (М. Горький). Чоботи-скороходи, килим-літак, паличка-виручалочка, скатертина-самобранка, жива і мертва вода — чудові предмети і чарівні перетворення допомагають виконати неможливе. Наприклад, працьовитої падчерці вийти заміж за принца, селянському синові, що славиться простак, зробити богатирські подвиги, здолати дракона і одружитися з царською донькою. Саме у чарівній казці в процесі її трансформації висловилася віковічна мрія про підкорення сил природи і торжество справедливості.
Казки, різних народів сформувалися в різний час, у різних умовах, в різній географічному середовищі, але моральні ідеали, уявлення про правду і «кривді», загалом, всюди однакові. «Ми бачимо, — пише проф. Д. А. Ольдерогге в передмові до збірки африканських казок, — що в казках всіх народів світу ви смеіваются лінь і боягузтво, жадібність і дурість. Казка вихваляє розум, спритність, великодушність і хоробрість, чесність і доброту Ці риси казкового творчості властиві всім народам світу, але виражені вони кожним народом по-своєму ».
Казка — супутниця дитинства. Фольклор, що народився на зорі людства, продовжує активне життя і в епоху наукової революції. Дитина може розбиратися в марках машин, але перші поняття про добро і зло, про честь і доблесть, вміння співпереживати й співчувати, відчувати поезію слова приходять із темряви часів — від дід казки. Чим більше казок, тим щасливіше дитинство! Казки видавалися і раніше, але тільки в останні десятиліття щедро розкриваються дорогоцінні розсипи казкового творчості народів світу. У викладі досвідчених фольклористів зберігається національна самобутність, передаються місцеві звичаї, побутової та етнографічний колорит. Навіть у схожих за сюжетом казках, як, наприклад, китайської «Гора сонця» та в’єтнамської «Гора сміхотлива, справедлива», помітні відмінності побутових подробиць. Мотиви зарубіжних слов’янських казок часто збігаються з російськими, мачуха і падчерка, молодший син-дурник, що говорить птах, жива вода, золоте яблучко і т д. Однак в описі природи, звичаїв, характерів героїв — всюди своя специфіка.
Багатовікова османська тиранія наклала незгладимий відбиток на болгарський, сербський, румунський фольклор. «У складній історії чеського народу казка відіграла особливу роль: вона протягом багатьох століть зберігала національний дух і мова народу, що знаходилися під загрозою зникнення». Патріотичне свідомість польського народу, який страждав від подвійного гніту, не могло не відгукнутися у казкових образах. «І хоча в Польщі, більше ніж а який-небудь країні, поширене католицтво, казки та легенди не відображають особливої пристрасті до віри в бога і релігії взагалі. Навпаки, фігура ксьондза, наприклад, у казках є найбільш привабливим об’єктом для висміювання жадібності, забобони, дуже поверхневою освіченості і т. д. ».
Раніше укладачі збірників мало піклувалися про відбір казок, вільних від нашарування консервативних ідей. Елементами релігійної містики в дусі католицької церкви пройняті «Польські народні казки» в петербурзькому виданні Губіна, і вже зовсім мало спільного мають із справжнім народним творчістю «Польські народні легенди про Богородицю», видані Сабліним в перекладі В. Ходасевича. Такі приклади, зрозуміло, не поодинокі.
У виданнях, Особливо останніх років, казки наближені, по можливості, до фольклорних першоджерел. У кожному окремому випадку упорядники та перекладачі намагаються спертися на перевірені публікації. Плідна співдружність літераторів і вчених принесло свої результати. Казки і притчі східних країн, народів Азії, Африки, як правило, переводяться з національних мов, а не так, як раніше — з французьких чи англійських перекладів. Письменники-фольклористи, спираючись на текстуальні запису, з’єднують літературну обробку з тактовним і вмілим переказом, або з вільним викладом (для самих маленьких).
Антології казок видаються в основному для молодшого або для молодшого та середнього віку. Дошкільнята отримують казки не просто в полегшеної обробці, але нерідко за мотивами справжніх, зі зміною мотивувань і сюжетних ходів стосовно вікової психології. Склався ще один тип видань, де обробку не відокремити від авторства письменника-казкаря і де малюнки художника не менш важливі, ніж текст. Але деколи і більш солідні збірники складаються з перероблених казок, та так, що важко буває встановити, де ж закінчується народна і починається літературна казка. Очевидно, критерієм повинні служити не текстуальні збіги з фольклорними публікаціями, а близькість народним сюжетів, тональність, стилістика.
У цьому плані показові книги вправного письменника-казкаря В. Важдаева: авторський збірник «Чорна перлина» — за мотивами африканського фольклору, з позначенням етнографічних регіонів — ПАР. Зулуси; Малі. Народ бамананке; Нігерія. Народ йоруба; Південно-Західна Африка. Готтентоти та ін (предісл. І. Гуро). Його ж: «Казки» («Малюк», 1968) і «Чарівні спиці» («Малюк», 1976) — за мотивами німецьких народних казок. Використовуючи, наприклад, казку бр. Грімм «Гензель і Гретель», де батько за наполяганням мачухи заводить своїх дітей в дрімучий ліс і кидає напризволяще (відгомін архаїчного обряду жертвопринесення), В. Важдаев перебудовує композицію таким чином, що всі пригоди Гензеля і Гретель відбуваються з вини підступної відьми. «Реабілітація» батьків (мачуха замінена матір’ю) знімає незрозумілу для дитини жорстокість. Загалом, вийшла нова казка. Оновлення старовинних сюжетів, звичайно, не кращий спосіб пропаганди фольклорної творчості. Але в даному випадку він виправданий тим, що В. Важдаев виступає як автор казок, написаних за мотивами народних.
З безлічі збірок складається широке уявлення про казковому творчості народів всіх континентів.

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Історичні корені народної казки. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru