Ідея Раскольнікова і її катастрофа

Твір розміщено в * Теми творів для абітурієнтів від Tvir в Вторник 18 августа

Трагізм існування знедолених втілений і в образі Соні Мармеладової. Достоєвський любив контрастно віднять трагічне, ставлячи його поруч із вульгарним, буденним, смішним. Так з’являється перший раз Соня в кричущому костюмі продажної жінки в постелі батька. Цей безглуздий костюм змушує відчути трагічність долі його власниці. А доля Соні трагічна. Їй також нікуди йти в цьому світі, тому що, за словами Мармеладова, » чи багато може бідна, але чесна дівиця чесною працею заробити». Саме життя відповідає на це питання негативно. От і йде Соня торгувати собою, щоб урятувати сім’ю від голоду, тому що виходу ні, вона не має права покінчити із собою. Д. И. Писарєв писав: «Може бути, Софія Семенівна так само зуміла б кинутися в Неву, але, кидаючись у Неву, вона не могла б викласти на стіл перед Катериною Іванівною 30 карбованців, у яких полягав весь зміст і все виправдання її аморального вчинку». Положення тупика, коли навіть результат самогубства неможливий для бідної людини, штовхає людей на моральні злочини проти самих себе, ставить перед вибором: порушити моральність — злочинно, не порушити — теж злочинно стосовно близького. Не піди Соня на порушення норм моральності, і діти вмерли б з голоду. Образ Соні перетворюється в узагальнюючий образ вічних жертв. Тому Розкольників викликує: «Сонечка Мармеладова! Вічна Сонечка». Образ Соні є провідником поглядів на життя самого автора. Усе в її образі говорить про велич морального подвигу, про жаль до людей, про силу душі, про прагнення до самознищення, до смиренності. Гірка доля й щиросердечна сила Соні відбиті в зовнішньому вигляді: «…у кімнату, різко озираючись, увійшла одна дівчина… Це була Софія Семенівна Мармеладова… Тепер це була скромно й навіть бідно одягнена дівчина, дуже ще молоденька, майже схожа на дівчинку, зі скромною й хорошою манерою, з ясним, але начебто трохи заляканою особою…»

 

Характерними деталями Ф. Достоєвський підкреслює принижене положення Соні в цьому світі: «Соня села, ледве не тремтячи від страху, і різко глянула на обох дам», «Соня знову села й знову скоріше глянула на обох дам і раптом потупилася». Це боязка забита істота стає моральним наставником, тому що його вустами говорить Ф. Достоєвський. Головне в характері Соні — це смиренність, всепрощаюча християнська любов до людей, релігійність. Вічна смиренність, віра в Бога надають їй сили, допомагають жити. Тому саме вона змушує Раскольнікова зізнатися в злочині, довівши, що щирий сенс життя в стражданні.

Розкольників запитує в неї, що робити йому тепер. Соня відповідає: «Піди зараз, цю же хвилину, стань на перехресті, поклонися, поцілунок спочатку землю, що ти опоганив, а потім поклонися всьому світлу, на всі чотири сторони, і скажи всім, уголос: «Я вбив!» Щоб показати моральну силу Соні, Достоєвський пише, що й на каторзі, куди пішла вона за Раскольніковим, каторжани полюбили її. Під її впливом виліковує від щиросердечної травми й Розкольників. Образ Соні був єдиним світлом Ф. М. Достоєвського в загальному мороці безнадійності.

 

Сонечка Мармеладова — це уособлення любові до людей. Вона зберегла чистоту душі в тім бруді, у якій штовхнула її життя. Образ Соні — це узагальнений образ страждання людського. Але цей образ містить у собі й величезний реалістичний зміст. Доля Соні як жертви мерзенностей, каліцтв власницького ладу, при якому жінка стає предметом купівлі-продажу, здобуває широке узагальнююче значення. Подібна доля уготована й Дуне Раскольніковій, що повинна була піти дорогою Соні. Єдино реальний шлях для дівчини без засобів — це шлях продажу себе, тільки особі певному, у цьому випадку Лужину. Дуже докладно, психологічно вірно зображуючи «бідних людей», Ф. М. Достоєвський проводить основну ідею роману: далі так жити не можна.

 

Сторінка: 1 2

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Ідея Раскольнікова і її катастрофа. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет »

  Нові твори

  Чому б Вам не залишити свій комертар?

  Ви не можете відправити коментар анонімно зареєструйтесь будь ласка.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru