Ідейний підтекст роману-антиутопії Є. І. Замятіна «Ми»

Твір розміщено в * Теми творів для абітурієнтів від Tvir в Понедельник 14 июня

«Сигналом про небезпеку, що загрожує людині, людству від гіпертрофованої влади машин і влади держави» назвав роман Замятіна Дж. Оруел. Дивно, але роман написаний у 1920 році, має рідкий дарунок передбачення. Замятін вже тоді звернув увагу на тенденції, що насторожують, у політиці молодої держави — на приголомшливу байдужість до долі окремої людини, на безглузду найчастіше жорстокість, на безжалісне руйнування багатовікової культури і заміну її жалюгідною пародією — так званою «пролетарською культурою». Коли роман був написаний, про публікацію його в Росії і мови не йшло. Замятін читав його друзям, знайомим і знайомим друзів. Його слухали, затамувавши подих, потім влаштовували овації. У голодному, неопалюваному Петрограді (ішов 1920 рік, воєнний комунізм, багато чого вже пережито, але самі великі потрясіння і жертви ще були попереду) роман сприймався як одкровення, але навряд чи хто міг представити, наскільки збудуться його пророцтва. З 1929 року, після виходу в Празі скороченого варіанта «Ми» російською мовою, почалося цькування. Замятін очікував цього. В 1921 році він ще намагався боротися: у статті «Я боюся» він попереджав, що теперішня література в Росії загине. Але час ішов, і стало ясно, що владі і не потрібна теперішня література — вистачить і благонадійної імітації.

В 1931 році Замятін виїхав за кордон. Англія придбала талановитого письменника та інженера. Росія, відповідно, втратила… До 1988 року — 68 років — жителі нашої країни   не були  в змозі прочитати геніальний роман свого співвітчизника, роман, що викликав бурю захватів по усьому світі. Ми читали його не як попередження — скоріше, як спогад. Занадто багато чого він вгадав у прийдешньому своєї країни. «Любов і голод правлять світом». Після Великої Двохсотлітньої війни між містом і селом, що залишилися 0,2 % населення землі, громадяни Єдиної Держави, здавалося б, не знають цих проблем. Їду замінила нафтова їжа, а замість любові — право на сексуальні контакти по талонах. Єдина держава — типова тоталітарна держава у своєму ідеальному втіленні. Стеження — за всіма і постійне. Переслідування інакомислячих доведене до досконалості.

Та й інакомислячих начебто бути не повинно — дітей виховує держава, і головний постулат педагогіки — розумна жорстокість. Ніякого вільнодумства, ніяких непотрібних фантазій. А під кінець і зовсім — як профілактика — всім громадянам віддаляється частина мозку, відповідальна за фантазію. Навіть імен бідолахи не мають, лише «номера» — та й навіщо імена трудівникам-мурахам, кожний з яких знає свої обов’язки і більше нічим у принципі цікавитися не повинен. Ні думок, ні бажань — повне блаженство. От ще б навчитися зовнішність робити однаковою — щоб і отут виключити нерівність. Немає й інституту сім’ї. Навіщо мурасі сім’я? Його сім’я — мурашник. Сім’я відволіче від головного — роботи на благо Держави і Благодійника. Немає і будинку — будинок дарує самотність, а самотність провокує шкідливі думки. Навіщо чесному громадянинові ховатися від інших громадян? Досить кімнати із прозорими стінами. Але… Велика сила любов. Не та її заміна, приємна і корисна для фізіології, по разових талонах, але дика, неждана, некерована, з болем, тривогою — і невимовним щастям.

Д-503 зустрічає 1-330, і вся настільки ретельно побудована система дає тріщину. Валиться стерильний світ. Тому що є теорії — і є Живе Життя, яке можна обнести стіною, сховати,  змусити забути, але воно однаково прорветься — биттям серця. У романі багато дріб’язків, до болю знайомих. Наприклад, опис виборів. Зрозуміло, вибирає народ, але кандидат незмінно один — Благодійник, і «історія Єдиної Держави не знає випадку, щоб у цей урочистий день хоча б один голос насмілився порушити врочистий унісон». Недарма день виборів давно перейменований у День Єднання. А варто найтися опозиції — і вони відразу оголошуються хворими, тому що хто ж у здоровому розумі може бути проти Благодійника? Милі прогулянки по чотирьох у ряд, під Марш Єдиної Держави, із захопленим відбиванням такту, порядком змахують на колишні демонстрації — демонстрації відданості, лояльності, достатку своїм станом. Ну й, природно, «не затьмарені божевіллям думок особи»… А образ Благодійника — «такий же мудрий і любляче-жорстокий, як Ієгова древніх». І ця всепоглинаюча народна любов до жорстокості свого тирана… Знайомо звучать плани, які пугають, «підкорити невідомі істоти, що живуть на інших планетах, — бути може, ще в дикому стані волі. Якщо вони не зрозуміють, що ми несемо їм математично-безпомилкове щастя, наш борг змусити їх бути щасливими».

Головна філософська думка роману — що важливіше, Щастя або Воля? Благодійник, у дусі Великого Інквізитора з «Братів Карамазових»,  міркує: «Про що люди — із самих пелюшок — молилися, мріяли, мучилися? Про те, щоб хто-небудь раз і назавжди сказав їм, що таке щастя — і потім прикував їх до цього щастя на ланцюг. Не головному героєві сперечатися — він занадто роздавлений і своїм коханням, і страхом, що його лише використають, та й не розуміє він нічого із того, що відбувається, лише корчиться від болю і страху його душа. Але чому ж розбігаються щасливі  мешканці Єдиної Держави в усі сторони, і силою доводиться заганяти їх в Операційні, заради їх же блага. А дехто і диверсії влаштовує, і готовий на що завгодно, аби тільки не це бездумне існування. І не тільки заколотники, яким по обов’язку покладено бути героями. Залишає звичний світ. готова жити з дикунами, у зовсім невідповідній для неї обстановці ПРО-90 — заради порятунку майбутньої дитини.

Виявляється, і сама природа людини досить сильна. Як би не вихолощували її, вона візьме своє — або неконтрольованою любов’ю, або «недоречною» спрагою материнства. І ніякі гарантовані блага, нічия «батьківська» турбота не замінить звичайної волі. За роки, що пройшли після написання роману, багато чого відбулося й у світі, і у нас в країні. Ті, хто сприйняв роман як забавну фантазію, з гіркотою переконалися у своїй помилці. Із середини вісімдесятих у Росію стала повертатися її Велика Література — що ж, «краще пізно, чим ніколи». Роман «Ми» як і раніше актуальний — завжди перебувають люди з невгамовним прагненням до «порядку», «твердій руці», зі спрагою постригти всіх під одну гребінку, яких дратує до болю будь-який прояв або індивідуальність.

 

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Ідейний підтекст роману-антиутопії Є. І. Замятіна «Ми». Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2021 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru