Габріель Гарсіа Маркес. «Стариган із крилами»: у пошуках методичних варіантів

Розміщено від Tvir в Среда 26 мая

Урок-дослідження: Магічний реалізм як засіб застерегти людство від духовної деградації
Тема. Зображення моральної деградації людства.
Мета: визначити своєрідність латиноамериканської літератури, особливість «магічного реалізму» як поняття; проаналізувати образну структуру оповідання «Стариган з крилами»; розкрити концепцію світу (за Маркесом) як світу-в’язниці, світу-пекла; з’ясувати особливості композиції твору та своєрідність поетичних засобів виразності в межах «магічного реалізму»; розвивати навички аналізу художнього тексту, вміння визначати приналежність конкретного твору до того чи іншого стилю («магічного реалізму»); розвивати в учнів філологічну чутливість до сприйняття мовної структури твору, навички системного аналізу; вміння обстоювати свою думку, спираючись на знання тексту; прищеплювати погляд на людину як на втілення вищого, всесвітнього духу.

Хід  уроку

  • Робота з літературознавчим поняттям: «магічний реалізм».

Термін «магічний реалізм» виник у латиноамериканській літературі в середині XX ст. (вперше його вжив теоретик нової латиноамериканської літератури Алехо Карпентьєр). До письменників-міфотворців, представників «магічного реалізму» належать: аргентинець Хорхе Луїс Борхес, гватемалець Мігель Анхель Астуріас, парагваєць Августо Роа Бастос, перуанець Маріо Варгас Льоса, мексиканець Кар-лос Фуентес, аргентинець Хуліо Кортасар, венесуелець Мігель Отеро Сільва та ін.

Під час вручення Нобелівської премії Гарсіа Маркес сказав, що «магічний реалізм» наявний у творах, де «фантастичні й реалістичні елементи поєднані заради створення щедрого уявного світу, в якому відбито життя і суперечності латиноамериканського континенту». Йдеться про поєднання в межах «магічного реалізму» фантастики (міфічності, магії) та реальності. Спробуємо розібратися, яким чином вони поєднані.

Магічність — віра у виконання певних обрядів, священних дій, це віра у надприродне. Те, що в Європі сприймається як «дитинство» людства. Міфи, ритуали, вірування для Латинської Америки є природними.

Латинська Америка — континент, на якому співіснують абсолютно різні цивілізації, з різним рівнем розвитку (і великі міста, і маленькі селища, і навіть індіанські племена -все є сучасністю). Тобто «магічний реалізм» — це поєднання фантастики (міфічності) і реальності; іноді просто важко розрізнити, що є в тексті фантастикою, а що реальністю, бо вони переплетені органічно, як і в житті латиноамериканців. Гарсіа Маркес якось зауважив: «…У Латинській Америці все є можливим, все є реальним».

Говорячи про термін «магічний реалізм», відзначимо, що реалізм тут — не те, що малося на увазі у XIX ст., не зображення «правди життя», соціальних суперечностей. Письменники хотіли переосмислити реалії усталеного світу (за допомогою прийому «очуднення»), по-новому поглянути на життя Латинської Америки (з точки зору європейця). Важливо, що письменники не ховалися за «магічним реалізмом», а, навпаки, намагалися краще»зрозуміти себе і навколишню дійсність.

Бесіда за запитаннями.

- Чи є в оповіданні реальні (побутові) елементи? Баклажанна каша, яку їсть ангел; краби, які заповзають до хати, курник, що завалився; блохи у пір’ї ангела тощо.

-        Отримуємо ми хоч якесь уявлення про реальність того часу? Ні, не отримуємо. Незрозуміло, в якій частині світу відбуваються події, не відома назва селища; не зазначено чітко рік, століття; відсутні згадки про пору року (абстрактно сказано про останню зиму, коли хворів ангел); лише з того, що дитина вже пішла до школи, можемо здогадатися, що ангел жив у домі Пелайо приблизно років 7. Події відбуваються в абстрактному часопросторі (міфічний хронотоп). Тобто йдеться про міфічний час і міфічний простір.

Тому можемо говорити про «магічний реалізм» як про поєднання міфічного та реального, що химерно переплітаються, тож важко збагнути, де буденність, а де вимисел.

Реалізм життя зображається не для того, щоб передати його реальну картину, а для того, щоб вийти на інший вимір людських цінностей.

-        Чому взагалі говориться про міфічність та пере осмислюється реальність?

Магічність обрядів, вірувань допомагає усвідомити і пояснити світобудову взагалі (і сучасний світ також). Тобто в дивному ракурсі (прийом «очуднення») сприймається і сучасність, і сучасне людство, і сучасні обряди. «Магічний реалізм» творить світ заново, і за фантастичністю цього нового світу криється «найсерйозніша» реальність.

-        Які ще фантастичні елементи наявні у творі? Дівчина-павук; дива, які робить ангел.

-        Як ми взагалі уявляємо собі ангелів? Ангел — це вісник, посланець від Бога. Ангел — служитель Бога, його посланець до людей, який зображається у вигляді крилатого юнака.

-        Які ознаки ангела має герой оповідання? Крила — вони були настільки органічними у тілі, що лікар дивувався, що у людей немає крил, бо люди не хочуть літати, не хочуть думати про високе.

Домашнє завдання. Написатитвір-мініатюру на тему «Чи повернеться ангел?».

Коментар до домашнього завдання. Як і в кожному тексті, в оповіданні «Стариган з крилами» є кілька рівнів розуміння. Наприклад, люди приходили до ангела з надією вилікуватися від жахливих хвороб: жінка, яка з дитинства лічила удари серця, і їй уже не вистачало для цього цифр»;  «нещасний чоловік, якому заважав спати шум зірок»; -ґ «сновида, який прокидався вночі й ламав усе, що робив удень» та ін. Це обранці, які чують Всесвіт, відчувають те, що не дано іншим людям, а вони вважають це жахливими хворобами. Дива, які робить ангел, сприймаються як жарт, божевілля, знущання: сліпому дав зуби (щоб захищатися від світу); ї паралітик виграв в лотерею (причому в російському перекладі «чуть било не выиграл в лотерею»); у хворого на проказу виросли з виразок соняшники (це символ сонця, родючості). Бог дає людині саме те, що їй потрібно, а вона цього не розуміє і продовжує докоряти Богові.

  • К.В. Тараник, вчитель Українського гуманітарного ліцею
  • КНУ ім. Т. Шевченка, С.П. Фоміна, вчитель СШ № 24, КиївСтислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
2009-2020 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru