Авангардистська література Америки 50-х років

Твір розміщено в Твори з зарубіжної літератури від Tvir в Понедельник 15 ноября

Авангардистська література Америки 50-х років обігнала багато в чому авангардизм Західної Європи 60-х років, оскільки виступила з бунтом проти «цивілізації споживання», «масового суспільства», яке склалося в США раніше, ніж в країнах Західної Європи. Це був бунт проти стирання індивідуального, проти усередненого, стандартизації, поглинання матеріальних цінностей і презирства духовних, що охопило все суспільство. Широку популярність отримав роман К.Кізі «Політ над гніздом зозулі» (1962). Велику роль у його популярності зіграла екранізація режисером М.Форманом цього роману з Дж. Ніколасом в головній ролі.

Дія роману розгортається в психіатричній лікарні, а розповідь ведеться від імені одного з пацієнтів — велетня індійця Брума Бромдена. Він прикидається божевільним, щоб не опинитися на вулиці, де його чекають великі проблеми. Лікарня сприймається як символ суспільства, в якому все побудовано на диктаті, покорі і страху. В романі це образ скляної перегородки, яка відділяє медперсонал і хворих. Сестра Тетчер поєднує в собі порядок, дисципліну, тобто «систему». Поява в лікарні Макмьорфі змінює звичний розподіл сил. Він вступає у відкритий поєдинок з сестрою і її прибічниками, заражає своєю енергією хворих. Але трагічний фінал в такій боротьбі неминучий.

 Сюжет роману умовний, оскільки подібне характерне для будь-якої держави, в якій попираються права людини.

«Чорний гумор» є найбільш адекватною формою розкриття песимістичного погляду письменника на світ і людину. Автор використовує прийоми коміксів, елементи фольклору, фронтіра, комедії, жаху та ін.

Грехем Грін є одним з видатних письменників. Провідною рисою творчості письменник-гуманіста є пристрасне бажання знайти в людині людське. Для всієї літературної діяльності Грехема Гріна характерні певні особливості. По-перше, це еволюція його прози

від романів, де автор переважно розробляє морально-естетичні проблеми, цікавиться внутрішнім світом маленької людини, її духовними протиріччями і боріннями, до таких, де він розглядає серйозні політичні проблеми сучасного капіталістичного світу, поєднує питання моральні і суспільні. По-друге, упродовж усього письменницького життя Грін розробляє паралельно два літературних жанри — так званий психологічний детектив і серйозний соціально-психологічний роман.

Уже в перших своїх творах, хоч би до якого жанру він їх відносив, письменник змальовує темний і жорстокий світ, сповнений страждань і злочинів. У ньому поневіряються люди, які знаходяться на самому дні суспільства, безмежно самотні, розгублені, піддані впливу руйнівних сил капіталістичної дійсності. Грін співчуває тим своїм героям, яких пихаті буржуа таврують як грішників і злочинців.

Навіть у своєму падінні вони виявляються кращими, .благороднішими, вищими за «добропорядних» власників. У душах цих суспільних відщепенців може спалахнути іскра людяності, вони здатні на доброту і сердечне тепло — якості, котрих даремно було б шукати в імперіалістичних політиків і діячів, міністрів і офіцерів розвідки, лицемірних священиків і пихатих багатіїв.

Ще в юнацькі роки Грін мріяв про далекі мандрівки. Ставши письменником, він здійснив дуже багато подорожей, побував у різних частинах світу, у багатьох країнах. Кожна з таких подорожей лишила глибокий слід у свідомості художника, дала йому можливість із знанням дійсності, реалістично і правдиво писати про африканську республіку Ліберію і Південний В’єтнам, Кубу або Гаїті. Результатом першої подорожі до Африки стала цікава і важлива для творчості Гріна книга, своєрідний щоденник під назвою «Подорож без карти» (1936), в якій він розповідає про свій шлях через ліси Ліберії. Читаючи цю книгу, начебто бачиш очима спостережливого і сумлінного письменника, художника твердого і поетичного, світ тубільців цієї єдиної на чорному континенті країни, яка в 30-х роках мала державну самостійність.

Роздуми, які лягли в основу першої книги Гріна про Африку, як і певні риси особистості самого оповідача, допомагають нам ясніше зрозуміти, як прийшов письменник до однієї з найкращих своїх книг — роману «Тихий американець». Цей твір з кожним роком набуває більшої цінності.

 

Сподобався твір? Збережи в закладках - » Авангардистська література Америки 50-х років. Це не складно, зате не втратиш!

Рекомендую також наступні твори:

 • Нет подходящих публикаций

 • Комментариев нет

  Нові твори

  Извините, комментирование на данный момент закрыто.


  Стислі перекази творів письменників, готові домашні завдання з літератури. Скачати твори з української літератури безкоштовно.
  2009-2019 © Відмінник - шкільні твори з літератури. Дизайн студія. Керівник проекту Nikolayshuk Klavdiy. Зв'язок. Усі твори захищені.

  Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru